V SPD plně respektujeme výsledek demokratických voleb

Vážené dámy a pánové, chtěl bych jen říci, že my v SPD plně respektujeme výsledek demokratických voleb, to, jak občané rozdělili nové politické karty v Poslanecké sněmovně, tzn. my jsme počtem mandátů, a rozhodli to občané, nikoli KDU-ČSL, ano, u vás rozhodli také, že máte 5,5 % nebo kolik to je, ale u nás rozhodli, ale to neberte nějak osobně, to není žádná narážka, u nás rozhodli, že jsme počtem mandátů na třetím místě spolu s Piráty.

Tomio Okamura | reprofoto: psp.cz

Takže my, ano, chceme a držíme tu demokracii, možná jsou tady jiní, kteří by rádi určovali ta pravidla jinak, než občané rozhodli ve volbách, a my bychom jenom rádi jedinou věc. Proto od začátku říkáme, že jsme usilovali o poměrné zastoupení, a také jsme říkali, že kdo z vás, z jiných, nás požádá veřejně o podporu, abychom podpořili jeho kandidáta, řekli jsme to i před chvílí tady u kandidáta ODS, kdybyste nás požádali veřejně o podporu, že stojíte o naše hlasy, tak ale vy jste to na tiskové konferenci neudělali, přestože náš předseda poslaneckého klubu Fiala, takto ta debata proběhla, tak mi v rámci toho, přestože našim voličům by se to nelíbilo, v rámci toho, že ctíme poměrné zastoupení, tak bychom klidně kandidáta ODS podpořili, protože je to prostě poměrné zastoupení a voliči rozhodli, že jste ve volbách druzí.

A my to nechceme rozhodovat, kolikátí máte být. To znamená, jediné, co chceme, aby bylo poměrné zastoupení na základě voleb do Poslanecké sněmovny. Rozhodli občané, já vím, že se to někomu nelíbí. A mluvíme tady o ustavení orgánů Sněmovny. O ničem jiném. My nejsme domluveni na žádném bloku, my nejsme domluveni na žádné hlasovací koalici, nás nikdo s diskusí o vládě neoslovil, nikdo s námi o tom nehovořil.

Jenom chceme, aby Sněmovna začala pracovat, abychom mohli začít jednat o rozpočtu, což určitě bude zase tady parketa třeba pana Kalouska, protože byl ministrem financí, ale i dalších lidí, i my se vyjádříme, a nechceme, aby bylo nějaké třeba provizorium, abychom mohli přidat už lidem od ledna, abychom mohli začít pracovat. A to je vše a nic jiného v tom prosím nehledejte. A kdo v tom hledá něco jiného, tak už je to politika a už je to politikaření.

Děkuji.


Projev na ustavující schůzi Poslanecké sněmovny 24. listopadu 2017