Geert Wilders vyzval, abychom se učili od Ruska

AMSTERDAM | K Rusku vyjádřil se tento týden po návštěvě ruské ambasády v Nizozemí vyjádřil vlastenecký politik Geert Wilders, který je tamním neomarixistickým a socialistickým systémem, tak jako zločinci z Bruselu neustále pronásledován a šikanován. Wilders coby euroskeptik má na Rusko názory odlišné od politického a mediálního mainstreamu, informuje server ParlamentniListy.cz.

Geert Wilders

Geert Wilder, který je v rámci euroreslistického proudu spojencem předsedkyně francouzké národní fronty Marine Le Pen má na Rusko trochu odlišný pohled a přístup. Přinejmenším rezolutně odmítá, že by si on sám či jeho Svobodná strana plánovala po vzoru Národní fronty půjčovat peníze od ruských bank, které jsou kontrolovány Kremlem. „Odmítáme, aby byla naše strana financována rubly,“ říká Wilders.

Jeho návštěva ruského velvyslanectví nicméně vzbuzuje v jistých politických kruzích podezření, které se snaží Wilders vyvrátit, píše redaktor zmíněného webu Josef Provazník s odkazem na web samotného nizozemského politika. „Moje návštěva má pouze jediný cíl a tím je vyvážit hysterickou rusofobii, která se rozmáhá po celé Evropě,“ říká nizozemský politik a znovu opakuje, že nemá v úmyslu uzavírat s ruskou stranou jakékoli finanční transakce, jak tak učinila Le Pen, která před třemi lety získala půjčku od ruské banky ve výši 14 milionů eur.

Wilders pravidelně navštěvuje Rusko a sdílí některé názory ruské strany. Například dává za pravdu Moskvě v tom, že by se členy NATO neměly stát všechny země, se kterými bezprostředně sousedí. „Jsem velkým příznivcem NATO a Spojených států, ale v tomto případě mají Rusové prostě pravdu,“ konstatuje Wilders, který nicméně, na rozdíl od zmiňované Le Penové, nesouhlasí s připojením Krymu k Rusku.

„Dnešní Rusko má spoustu chyb a na mnoho témat mám jiné názory než jeho vůdčí politici. Jsem však přesvědčen, že minimálně stran vlastenectví bychom se od nich mohli učit. Místo neustálé kritiky Ruska bychom si také měli uvědomit, že Moskva je nás spojenec v boji proti terorismu a masové migraci z Afriky. Zkrátka a dobře, Rusové čelí stejným hrozbám jako my všichni. I přes rozdílné názory odmítám považovat Rusko za nepřítele,“ uzavírá Wilders.

loading...
loading...
Reklama:
loading...