V Bruselu budou kadit atomové hřiby: Vlastenci v Polsku a Maďarsku mají stále drtivou většinu podpory od voličů

VARŠAVA – BUDAPEŠŤ | V Polsku a Maďarsku byly zveřejněny průzkumy veřejného mínění, které příliš nepotěší Evropskou unii. Vlastenecké a konzervativní vlády v obou zemích si stále udržují mezi voliči značnou podporu. O průzkumech detailně informuje politicko-zpravodajský server ParlamentniListy.cz, kdy redaktor se odvolává na články thenews.pl a hungarianfreepress.com.

Beata Szydło a Viktor Orbán | foto: tvpparlament.pl

„Maďarsko i Polsko patří z pohledu Bruselu k nejvíce problematickým členským státům Evropské unie. Polsko je kritizováno za soudní reformu, potratovou politiku a také za nechuť přijímat uprchlíky, a představitelé EU nijak nezakrývají, že by si přáli v čele země změnu,“ píše redaktor pod redakční zkratkou „pro“, kdy dále dodává, že liberálně orientovaná strana (eurohujeři, pozn. ed.) se stále nachází s velkým odstupem na druhém místě, když by ji aktuálně volilo necelých 24 % voličů. „Zatímco Právo a spravedlnost (PiS) by dalo svůj hlas téměř o dvacet procent voličů více. Ačkoli se budou volby v zemi konat až za dva roky, strana vedená premiérkou Beatou Szydlovou si pravděpodobně nemusí dělat o své opětovné zvolení žádné obavy,“ píše.

Celá původní článek ZDE k dispozici.

Strany kritické vůči Evropské unii a liberální přistěhovalecké politice dominují dle včerejších výsledků průzkumu také v maďarskému parlamentu, byť tam by vládnoucí Fidesz Viktora Orbána získala přece jenom méně hlasů než PiS v Polsku. Přesto jí k vítězství i 27 % bohatě stačí, protože druhé místo patří obdobné laděnému Jobbiku s 10 %. O procento méně pak mají opoziční socialisté. Na čtvrtém místě jsou maďarští zelení s 5 % a ještě o procento méně má Demokratická koalice v čele s bývalým premiérem Ferencem Gyurcsánym.

Reklama: