Praktiky šmejdů

Jsem velmi znepokojen tím, co se v posledních týdnech odehrává kolem vsetínské Jednoty. Na Valašsku jsem se narodil a kdysi dávno jsem právě v Jednotě začínal. Proto mi není lhostejný osud desítek obchodů především v malých obcích, nad jejichž osudem se začal vznášet oblak nejistoty v okamžiku, kde se jistá skupina podnikatelů začala pokoušet o násilné převzetí řízení vsetínské Jednoty.

Ivo Valenta

Je přitom doslova šokující, že se při této obchodní snaze nestydí používat docela podpásové praktiky, které by se v mnoha ohledech daly přirovnat k praktikám nechvalně známých šmejdů. Zneužívání důvěry seniorů, jejich lákání na zdánlivě výhodné zisky, šíření účelových informací, podepisování nevýhodných smluv mezi dveřmi a utajování toho, že skutečným cílem je pouze a jen získání nadpolovičního počtu hlasů v družstvu. To jsou metody, které se mi prostě hnusí a musím je hlasitě odmítnout a před nimi varovat. Nemohu mlčet a dělat, že nic nevidím a neslyším. Nemám ve zvyku strkat před problémy hlavu do písku a tvářit se, že když se mne takové praktiky netýkají, budu je přehlížet.

Vždyť jde o stovky lidí, kteří mohou nevědomky naletět při prodeji svého družstevního podílu. Navíc nikdo neví, jaký bude osud desítek obchodů po tomto případném násilném a spekulativním převzetí Jednoty. Bude mít nové vedení skutečně zájem na provozování nerentabilních obchodů? Anebo je pak zavře, budovy rozprodá a zbylou část prodá nějakému velkému koncernu?

Vím, že nic není černobílé a nechci být arbitrem různorodých spekulací a pomluv. Nechci však, aby na zákulisní obchodní čachry-machry doplatili lidé z Valašska, ať už jako družstevníci, zaměstnanci nebo zákazníci. I proto jim chci být nápomocen.

PRAKTIKY ŠMEJDŮ – Jsem velmi znepokojen tím, co se v posledních týdnech odehrává kolem vsetínské Jednoty. Na Valašsku…

Zveřejnil(a) Ivo Valenta dne 30. listopad 2017