V Německu je legální prodávat šibenice pro Angelu Merkel, rozhodl soud

CHEMNITZ | Německý deník Süddeutsche Zeitung píše o překvapivém rozhodnutí soudu v Chemnitzu, který posvětil prodej miniaturních šibenic určených pro německou prasnici Angelu Merkel a pro bývalého šéfa SPD Sigmara Gabriela. O rozhodnutí soudu, který si ponechal ještě i zdravý rozum, informují ParlamentniListy.cz.

Galgen für Merkel – Šibenice pro Merkel

Šibenice v „reálné“ velikosti byly poprvé představeny jakou součást protestu proti migrační politice vlády na demonstraci příznivců hnutí PEGIDA před dvěma lety v Drážďanech. Na připevněných cedulích bylo napsáno, pro koho jsou určeny „Pro Angelu ‚Mutti‘ Merkelovou“ a „Pro Sigmara“. Jistý nejmenovaný podnikavec z Niedersdorfu se rozhodl vyrábět ve zmenšeném měřítku stejné šibeničky po patnácti eurech.

Stejně, jako se soudní moc nepozastavovala nad šibenicemi na tehdejší demonstraci PEGIDY, nechávají šibenice chladnými soudce i tentokrát. „Šibenice představují jistý druhu umění a neměly by být brány tak vážně. Nebylo prokázáno, že by chtěl výrobce malých šibenic podněcovat k útoku na Merkelovou nebo Gabriela,“ cituje německý deník vyjádření kancelářestátního zástupce ve zmiňovaném Chemnitzu.

Jak deník zmiňuje, také po demonstraci před dvěma lety bylo zahájeno trestní řízení z důvodu podezření na podněcování k násilí. Za tento čin hrozí v Německu vysoká pokuta či až pět let ve vězení. V případě mírnějšího posouzení může být usvědčený pachatel odsouzen až ke třem letům odnětí svobody. „Stejně jako před dvěma lety, také nyní konstatoval státní zástupce, že nebylo možné prokázat skutečný úmysl usmrtit oba jmenované politiky,“ uzavírá auror článku.

Reklama: