Diktát USA Francii: Neprodávejte Mistraly Rusku

WASHINGTON – PAŘÍŽ | Američtí zákonodárci ve čtvrtek vyzvali Francii, aby zrušilo prodej dvou moderních vrtulníkových lodí třídy Mistral Rusku. Namísto dodávky lodí do Ruska navrhují, aby je koupilo nebo si je pronajalo NATO. Informovala o tom agentura Reuters. „Koupě lodí ze strany NATO by vyslala silný signál prezidentu Putinovi, že spojenci NATO nebudou tolerovat, nebo jakýmkoli způsobem umožňovat jeho nezodpovědné kroky,“ uvádí se v dopise adresovaném generálnímu tajemníkovi NATO Rasmussenovi. Informaci přinesla Tisková agentura Slovenské republiky na svém zpravodajském serveru Teraz.sk.

Vrtulníková loď Mistral - Vladivostok

Vrtulníková loď Mistral – Vladivostok

Nové lodě by navíc pomohly zvýšení bojeschopnosti NATO v době, kdy mnozí jeho členové snižují výdaje na obranu. Zároveň by tento krok měl ujistit spojence ve střední a východní Evropě, že se zaručením jejich bezpečnosti to NATO myslí vážně, uvádí se v dopise, jehož signatáři jsou demokrat Eliot Engel z výboru Sněmovny reprezentantů pro zahraniční záležitosti, Michael Turner, který je předsedou americké delegace v Parlamentním shromáždění NATO a William Keating, předseda podvýboru pro Evropu zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů, uvedl Teraz.sk

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy podepsání smlouvy s Ruskem vítal jako důkaz toho, že studená válka skončila. Americkým diktátem Francii však USA potvrdily, že o studenou válku stále stojí. První loď Vladivostok má být do Ruska dodána v posledním čtvrtletí 2014. Dodání druhé lodi nesoucí název po krymském přístavním městě Sevastopol je naplánováno na rok 2016.