Arab z Palestiny: Izrael je země Arabů i Židů, pro Izrael bych zemřel

JERUZALÉM | Jsem Arab a jsem muslim. Miluji svou zemi a jsem pro ni ochoten zemřít. Proč sloužím v její armádě? Nemusím to dělat, ale chci to dělat, protože má země je speciálním místem. Na rozdíl od jiných je svobodnou, různorodou a kypící životem, promlouvá na videu zveřejněném na YouTube Mohamad Kabiya.

Mohamad Kabiya

Kabiya ve videu poté pokračuje a popisuje, že země, jež nejsou tak svobodné a různorodé jako ta jeho, vyzývají k zničení jeho vlasti. Zdůrazňuje, že v momentě, kdy se jeho země vzdá zbraní, tak bude zničená. A o jakou zemi se jedná? „Mou zemí je Izrael,“ odpovídá Kabiya, který jako jeden z mnoha Izraelských Arabů slouží dobrovolně v izraelské Armádě. Židé mají vojenskou službu v Izraeli povinně, kdy arabští držitelé izraelských pasů mají vojenskou službu dobrovolnou.

Kabiya poté popisuje svůj život a život své rodiny. Popisuje, jako se jeho rodina rozhodovala během arabského útoku na nově vzniklý stát Izrael v roce 1948, že odejde ze svého rodiště do bezpečí okolních arabských zemí, ale jejich židovští sousedé je přemluvili, aby zůstali. „To je naše země – Arabů i Židů,“ řekli tehdy Židé jeho prarodičům a oni se rozhodli zůstat, popisuje Kabiya, píše redaktor serveru euRABIA.cz Lukáš Lhoťan v sekci komentářů serveru Reflex.cz.

Kabiya popisuje, jak si kladl otázku: Na čí straně má stát? Izraelců, nebo Palestinců? A je možné být Arabem a současně i Izraelcem? Takto se ptal, když viděl jak Arabové z Palestiny páchají teroristické útoky v Izraeli a izraelská armáda musí přeci své občany bránit před terorismem. „Jeho přemýšlení ovlivnili i jeho sousedé z jeho rodné beduínské vsi, kteří si dobrovolně oblékli izraelskou uniformu a sloužili v izraelské armádě, protože v Izraeli je vojenská služba povinná pouze pro Židy a Arabové ji mají dobrovolnou,“ píše Lhoťan.

Celý článek ZDE a jeho ukázka ZDE.

Kabiya v závěru popisuje, že právě studuje univerzitu v Haifě, kde je zhruba 50 % studentů Arabů, a mnohokrát viděl při jejich protestech vlajky Palestiny. Jak ale říká, v Izraeli to mohou dělat, protože je to svobodná země a nezáleží na tom, jestli jste Žid nebo Arab, prostě jste svobodní. „Co více potřebujete vědět? Jsem Mohamad Kabiya,“ ukončuje svůj proslov, který si můžete poslechnout:

Reklama: