Ruští fyzikové popsali, co se děje uvnitř černých děr

MOSKVA | Ruským fyzikům se povedlo „nahlédnout“ do černých děr. Odborníci z Matematického institutu Stěklova Ruské akademie věd našli způsob, jak dát dohromady kvantovou fyziku s teorií gravitace, píše RIA Novosti s odvoláním na Journal of High Energy Physics, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Černá díra

Ruští vědci použili přístup založený na geografickém principu. Spočívá v tom, že kvantový 2D systém, který „žije“ na hranici speciálního zkřiveného 3D prostoru, může být uvnitř něho popsán klasickou gravitační fyzikou.

„Tak trojrozměrný prostor společně se vším, co se děje uvnitř, hraje roli hologramu, ilustrující to, co se děje bezprostředně v našem fyzikálním systému,“ vysvětlil odborník Matematického institutu Ruské akademie věd Michail Chramcov.

Výpočty vědců ukazují, že v černé díře skutečně může být nějaká analogie termodynamické rovnováhy, kterou lze pozorovat v „normálním“ Vesmíru. Podle specialistů to lze prověřit experimentální cestou srážením částic ochlazených na teplotu blízké absolutní nule.

Pokud jsou takové částice uvnitř magnetických pastí, tak se při ozáření laserem nebo jinými zdroji energie budou chovat přibližně stejně jako hmota uvnitř „plochých“ černých děr.