Bolševický Ústavní soud nezrušil EET

BRNO | Ústavní soud s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o elektronické evidenci tržeb. S návrhem na zrušení celé normy o EET pravicoví poslanci neuspěli. ÚS zasáhl také do úpravy identifikačních údajů na účtence. Pravici vadilo, že se tam u fyzických podnikajících osob objevuje i rodné číslo, informují ParlamentniListy.cz.

Pavel Rychetský | foto: stalo-se.cz

„EET podle Ústavního soudu obecně sleduje legitimní cíl. Jde o účinný výběr daní a narovnání podnikatelského prostředí. Proto soud rušil jen některá ustanovení,“ píše zmíněný web.

Ústavní soud dokonce přehlídl fakt, že přijetí zákona o EET odporovalo platné legislativě, když důvodem k úplnému zrušení normy mělo být podle navrhovatelů předčasné ukončení rozpravy při jejím schvalování. „Bylo to sice v rozporu s jednacím řádem Sněmovny, nicméně opozice měla před tím dost prostoru uplatnit své názory,“ plyne z nálezu bolševického ÚS, který tak posvětil nedemokratické způsoby vzniku zákona.

Návrh na zrušení zákona nebo některých jeho součástí podala ještě v minulém volebním období skupina pravicových poslanců. Uspěli například s návrhem na zrušení ustanovení, jež prý způsobovala potíže u bezhotovostních plateb a v činnosti internetových obchodů. Dále pak na účtence nebude muset být rodné číslo u živnostníků.

Reklama: