Rajko Doleček nás navždy opustil

OSTRAVA | Včera zemřel Rajko Doleček. Informaci přinesl blesk.cz, když citoval arcibiskupa Jáchyma: „„Svou duši Bohu odevzdal náš věřící Rajko Doleček (narozen 1. června 1925 v Praze, jeho otec byl Čech a matka Srbka), známý lékař, profesor zaměstnaný v ostravské Fakultní nemocnici,“ oznámil arcibiskup Jáchym na Facebooku. Česko-srbský vlastenec zemřel po krátké, ale závažné nemoci. Dožil se 92 let.

Rajko Doleček

Lékařskou praxi zahájil v říjnu 1950. Jeho lékařská kariéra byla spjata s Fakultní nemocnicí Ostrava a do posledních chvil dožil ve své milované Porube, kde měl krásný byt v její nejmalebnější části poblíž rušné hlavní třídy, jako i své práci v nemocnici, kam pěšky docházel.

Jeho smrt veřejnost překvapila, jelikož o jeho hospitalizaci ve Fakultní nemocni, kde ještě letos ordinoval, nebyla jeho okolím zveřejněna, tak jako diagnoza, se kterou byl do nemocnice přijat, ale už tehdy ve velmi vážném zdravotním stavu.

Rajko Doleček nebyl jen legendární dietolog, který napsal okolo dvou set odborných publikací, kde popularizoval popularizoval endokrinologii, diabetologii, zdravou výživu a dietologii, ale po roce 1999, kdy Severoatlantická aliance vraždila v tehdejším srbském zbytku Jugoslávie, byl také jedním z pravdivých zdrojů to tom, co se v Srbsku děje a také přinesl pravdu o Srebrenici, že vše bylo úplně jinak, než nám tvrdila havloidní média v rámci protislovanské americké propagandy.

„Byl veteránem druhé světové války. Jeho příběh je živou historií dvacátého století,“ vzpomínají na legendárního lékaře, bojovníka za svobodu, pravdu a panslavismus ParlamentniListy.cz. Byl členem jugoslávského partyzánského odboje.

Kromě toho byl spisovatelem a aktivním občanem. Jeho velkým tématem bylo jeho mateřské Srbsko a proto nedokázal mlčet v jeho nejtěžších okamžicích, například v roce 1999, když bylo terčem vojenské operace SA pod velením Američanů, které zrůda Havel nazval „humanitárním bombardováním“.

„Mne za minulého režimu řada lidí považovala za amerikanofila, zvláště po mé roční odborné stáži v USA v roce 1968, kdy jsem tam i přednášel na řadě univerzit a také úspěšně publikoval. Po zločinném napadení Srbska v roce 1999 jsem ale přestal být příznivcem Bílého domu a především Severoatlantické aliance. Nemám rád obzvláště Clintonovu rodinu a Madeleine Albrightovou pro jejich neuvěřitelné dezinformace z té doby a zavlečení USA do války proti Srbsku,“ řekl pro ParlamentníListy.cz ještě letos v červnu.

Profesor Doleček se také výrazně přičinil o zpochybnění tradovaných mýtů o událostech ve Srebrenici. „Profesor Doleček byl do poslední chvíle velmi aktivní. Ještě v roce 2015 doprovodil s dalšími válečnými veterány prezidenta Miloše Zemana na oslavy výročí konce druhé světové války,“ uzavírají PL.

A tak mi navždy zůstanou v uších znít poslední slova, které jsem od něj nedávno slyšel, když jsme se před jeho domem potkali: „Nazdar, mládenci!“

Reklama: