Evropský úřad proti podvodům uzavřel vyšetřování Babiše a Čapího hnízda

PRAHA – BRUSEL | Evropský úřad proti podvodům (OLAF) uzavřel své vyšetřování okolo dotací pro farmu Čapí hnízdo. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí úřadu Silvana Enculescu. Výsledky OLAF postoupil příslušným orgánům v Česku a Evropské komisi. Podle informací ČTK spis zatím do komise nedorazil, informují ParlamentníListy.cz, které se informací zabývají detailně.

Andy Zloděj Babiš za mřížemi | koláž: aTeo.cz

Mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová ČTK řekla, že se k vyšetřování nebude nijak vyjadřovat, ministerstvo financí tvrdí, že zatím žádné dokumenty neobdrželo. Premiér Andrej Babiš (ANO), který byl kvůli farmě v Česku obviněn, nechtěl dnes informaci komentovat, informuje web s tím, že Babiš již byl jednou policii vydán, ale novým zvolením do Poslanecké sněmovny, musela policie nově požádat o vydání, dnes už premiéra – Policie znovu o Babišovo a Faltýnkovo vydání požádala koncem listopadu, žádostí se nyní zabývá sněmovní mandátový a imunitní výbor. Ovšem vyšetřovatel rozhodl, že spis do Poslancům nepůjčí, takže ti nemají podle čeho rozhodovat.

„V prosinci 2017 dokončil OLAF vyšetřování možných nesrovnalostí v projektu Farma Čapí hnízdo, který byl spolufinancován Evropským fondem pro regionální rozvoj. OLAF uzavřel případ s doporučeními Evropské komisi a příslušným soudním orgánům v České republice,“ citují Parlamentní listy Enculescu. Dodala, že následné kroky spadají pod české orgány, úřad se proto nebude k věci nadále vyjadřovat.

Mluvčí Ministerstva financí Michal Žurovec ČTK řekl, že k dnešnímu dni ministerstvo žádné rozhodnutí nedostalo. „Vyšetřování nebudeme nijak komentovat,“ řekla na dotaz ČTK Zenklová. „Čapí hnízdo neřeším, nevím o tom. Měli jsme jednání, takže jsem nečetl mediální výstupy,“ reagoval dnes Babiš na dotaz novinářů, zda má informace o tom, že OLAF uzavřel vyšetřování. K záležitosti se blíže vyjadřovat nechtěl.

Reklama: