Amerického vojáka vyměnili za afghánské Taliby

WASHINGTON | Amerického seržanta Bowe Bergdahla, který strávil pět let v afghánském zajetí, vyměnily americké úřady za pět Talibů. Voják byl dopraven do Německa, informovala rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru o výměně jednoho Američana za pět islamistických teroristů. Mluvčí Pentagonu oznámil: „Bergdahl bude podroben prohlídce v jedné z největších amerických nemocnic mimo území USA, která se nachází nedaleko americké vojenské letecké základny Ramstein.“ Tato základna se nachází v Německu, kde se zdržují evropské okupační síly USA od konce II. světové války.

Bowe Bergdahl

Bowe Bergdahl

Talibové odletěli v americkém vojenském letadle ze speciální věznice Guantanamo (koncentrační tábor, kde jsou vězni držení i desítky let bez jakéhokoliv soudu, či obvinění) do Kataru. Budou proti nim zavedena omezení týkající se jejich činnosti a pohybu.

Experti propuštěné Táliby označují za nejnebezpečnější pohlaváry islamistického hnutí Taliban. Taliban stejně jako Al-Kajdu založila CIA, když Sověti okupovali Afganistán, aby bojovali právě proti tehdejšímu Sovětskému svazu. USA jak Taliban, tak Al-Kajdu financovala, zbrojila a cvičila. Přední činitelé těchto teroristických organizací byli na výplatních páskách CIA, nebo přímo agenti CIA.

Reklama: