Evropský soudní dvůr: Dovolená i pro OSVČ

Tak mam pocit, že Evropský soudní dvůr pořádně zamíchal kartami ve vztazích mezi OSVČ a firmami, které jim dávají pravidelné zakázky. Soud totiž konstatoval, že nově bude v celé EU platit to, že také živnostníci, kteří pracují v rámci tzv. švarcsystému, mají nárok na dovolenou, tedy i na proplácení nevyčerpané dovolené v počtu 4 týdnů ročně.

Ivo Valenta

A to je podle mého soudu pořádné zemětřesení a řekl bych, že i pořádná komplikace. A netvařme se, že švarcsystém u nás neexistuje. Na švarsystému pracuje finanční sektor, mnoho nezávislých povolání včetně sportovců, ale také stát, který tak “zaměstnává” poslanecké asistenty.

Tak jsem tedy opravdu zvědavý, co tento precedentní rozsudek ve finále způsobí. Jen se obavám, že se může ve finále změnit v další klacek pod nohy těm, kteří se živí svou píli, schopnostmi a dovednostmi a po státu nikdy nic nechtěli.

Soudní rozhodnutí o tom, že OSVČ mají nárok na dovolenou, tak považuji za nešťastné, protože se v konečném důsledku se otočí proti živnostníkům, sníží jejich reálný honorář nebo ochotu firmy vytvářet tyto obchodní příležitosti pro OSVČ.

DOVOLENÁ TAKÉ PRO OSVČ – Tak mam pocit, že Evropský soudní dvůr pořádně zamíchal kartami ve vztazích mezi OSVČ a…

Zveřejnil(a) Ivo Valenta dne 29. prosinec 2017