Vladimír Remek již nebude velvyslancem v Ruské federaci

PRAHA – MOSKVA | Český velvyslanec v Rusku Vladimír Remek po čtyřech letech opustí svůj post na české ambasádě v Moskvě. Remek byl první českým kosmonautem a tehdejší Československo bylo v pořadí třetím státem na světě, po Sovětském svazu a Spojených státech, jehož občan letěl do kosmu.

Vladimir Remek s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem- V pozadí ministr zahraničí RF Sergej Viktorovič Lavrov

„Jméno nástupce osmašedesátiletého Remka zatím není veřejně známé. Týdeník Respekt však v srpnu uvedl, že prvního československého kosmonauta vystřídá kariérní diplomat Vítězslav Pivoňka,“ píše web ParlamentniListy.cz. Ministerstvo zahraničí ČTK již dříve sdělilo, že Remek v úřadu končí po uplynutí doby, která je pro působení velvyslanců standardní.

Čtyřleté funkční období není v české diplomacii závaznou normou, ale zpravidla se dodržuje. Někteří čeští ambasadoři však toto období výrazně překročili. Například Pavel Vošahlík je velvyslancem ve Vatikánu od roku 2008 a v čele ambasády v Damašku je od od roku 2010 Eva Filipi.

Podle informací Respektu bude českou ambasádu v Moskvě po Remkovi řídit Pivoňka, který je od roku 2014 českým velvyslancem v Ázerbajdžánu. Ministerstvo zahraničí jméno nového velvyslance nepotvrdilo. Resort informace o obměnách na postech ambasadorů s ohledem na diplomatické zvyklosti nekomentuje do chvíle, kdy je nástup dotyčného oficiálně potvrzen hostitelskou zemí.