Prezident Kazachstánu promluvil o vztazích se svým ruským protějškem

ASTANA | Prezident Kazachstánu Nursultan Abišuly Nazarbajev ve své knize Éra nezávislosti velmi ocenil efektivitu své mnoholeté spolupráce s ruským prezidentem Vladimirem Vladimirovičem Putinem. Informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Nursultan Abišuly Nazarbajev

„O významu vztahů mezi Kazachstánem a Ruskem dosvědčuje intenzita kontaktů na nejvyšší úrovni. Má mnoholetá plodná spolupráce s V. V. Putinem je z hlediska obsahu a výsledků výjimečným mezinárodněpolitickým fenoménem,“ podotkl Nazarbajev.

Kromě toho autor vyjádřil svůj názor ohledně schopností Vladimira Putina řídit chod státu: „Má jednu velmi silnou osobní vlastnost, která je pro politika velmi důležitá. Je to schopnost učit se na základě vlastních zkušenostech. Putin v roce 2001 a Putin v roce 2017 jsou z hlediska své třídy a svého vidění zcela různí politici.“

Samozřejmě že významné funkce a velké události vzdělávají lidi. Otázka však spočívá v tom, jaké závěry z tohoto vzdělávacího procesu si odnesou,“ poznamenal prezident Kazachstánu.

Na základě svého pozorování Nazarbajev uvádí, že Putin „jako vyjednavač používá zcela racionální a logické argumenty“. „Právě tak se budovaly všechny naše dvoustranné ekonomické vztahy,“ dodává prezident Kazachstánu.

Nazarbajev podotýká, že spojenecké a dobré sousedské vzájemné vztahy mezi Republikou Kazachstán a Ruskou federací jsou významné samy o sobě a nezávisí na vnější konjunktuře a globálním politickém klimatu.