Druhá světová válka pro něj skončila až v roce 1974

Slyšeli jste už o Hiró Onodovi? Je to docela fascinující příběh. Hiró Onoda byl japonský důstojník z období 2. světové války, který ještě 30 let po jejím skončení bojoval proti nepřátelům (myslel si, že 2. světová válka pořád trvá). Jak k tomu došlo? Jeho bojovou skupinu vysadili začátkem roku 1945 ve filipínské džungli. Tam měli bojovat proti nepřátelům. Američané mezitím svrhli atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki a válka byla ukončena.

Lea Vojteková

Jenže Onodova skupina ve filipínské džungli o tom netušila. Nevěděli, že je konec války. Takže dále bojovali a zabíjeli domorodce, které považovali za agenty. Američané i Japonci přemýšleli, co s tím. A tak jim do džungle seslali letáky, na kterých bylo uvedeno, že válka skončila.

Onoda a jeho lidé tomu nevěřili. Řekli si, že jde jenom o podvrh ze strany USA. Takto to šlo několik dalších let. Onodova skupina dále bojovala proti domorodcům (pro ně nepřátelům). Byly vyslány různé pátrací skupiny, aby Onodu našly, ale bez úspěchu.

Roky plynuly a lidé z této bojové skupiny umírali. Onoda zůstal sám v džungli. Dlouhé roky živoření, spaní ve hlíně, nedostatek jídla, stres, extrémní podmínky.

Nakonec ho našel nějaký hipík jménem Norio Suzuki, který se rozhodl, že půjde hledat Yettiho. Než ale najde Yettiho, že vyhledá Onodu v džungli. Úplně bez výcviku a jakýchkoliv bojových zkušeností ho v roce 1974 našel. Skamarádili se, ale ani to Onodu nepřesvědčilo, že se má vrátit.

Onoda se vzdal až svému bývalému veliteli, který osobně přicestoval na Filipíny, oblékl si svou starou uniformu a propustil Onodu ze služby. Onoda pak dostal milost, dožil se 91 let a o tom všem napsal knihu. No a když se ho lidé ptali, proč tam zůstával, jak to vůbec mohl vydržet a jestli by neměnil, tak řekl, že by neměnil vůbec nic.

Největší ironií bylo, že Onoda byl po navrácení do „moderní“ společnosti daleko více v depresi než kdykoliv předtím za dobu života o samotě v džungli.

Reklama: