Čína začala výstavbu třetí letadlové lodi

PEKING | Čína začala loni výstavbu své třetí letadlové lodi v loděnici v Šanghaji, oznámil deník South China Morning Post s odvoláním na vojenské zdroje. O výstavbě informují TASR na webu Teraz.sk, HlavnéSprávy.sk a světová zpravodajská agentura Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

čínská letadlová loď 001A

Čína se pokouší vytvořit flotilu schopnou operovat ve vodách světového oceánu pro zajištění vlastní bezpečnosti. Aktuálně však mají čínské vojensko-námořní síly ve výzbroji jen letadlovou loď Liao-ning postavenou na základě sovětského křižníku Varjag.

Loni v dubnu spustila Čína na vodu svou v pořadí druhou letadlovou loď, která se stala první letadlovou lodí vlastní výroby. Očekává se, že bude předána do provozu v tomto roce.

Podle zdroje dostala loděnice Shanghai Jiangnan Shipyard Group povolení zahájit výstavbu nové lodě po výročním zasedání nejvyššího zákonodárného orgánu země – Všečínského shromáždění lidových zástupců loni v březnu.

„Pracuje se stále ještě na trupu lodi, práce bude vyžadovat asi dva roky“, oznámil zdroj. Podle slov zdroje je zatím příliš brzy hovořit o tom, kdy bude třetí letadlová loď spuštěna na vodu.

Reklama: