Policie ve Švédsku nestíhá řešit znásilnění; Musí se věnovat vraždám

STOCKHOLM | Oznámení o znásilnění jsou odkládána přinejmenším na několik týdnů stranou, protože švédští policisté musejí v první řadě řešit stoupající počet vražd. Informuje o tom televizní stanice SVT. Švédští policisté jsou nuceni se rozhodovat, který případ bude mít přednost a který je třeba na několik týdnů odložit. Nejvíce se to dotýká obětí znásilnění.

negr

„Těžko říct, proč jsou případy znásilnění odkládány, ale jiné trestné činy jsou závažnější. Z dvojice zlého musíme něco vybrat,“ sdělil SVT šéf kriminálního oddělení stockholmské policie Torgny Söderberg.

Jen namátkou: Vyšetřování případu znásilnění dvanáctileté dívky v Stenungsundu stálo šest týdnů, ačkoliv policie měla údaje o pachateli. Ale takových případů je mnohem více.

SVT informuje, že je příliš málo policistů na to, aby se mohli věnovat všem nahlášeným případům. Navíc jejich práce, zejména v „no-go“ zónách, které podle švédské vlády neexistují, je značně ztížená. Podle informací norské veřejnoprávní stanice NRK zvažuje ve Švédsku odchod od policie až 80 % jejích členů.