Indie úspěšně vynesla na oběžnou dráhu svou 100. družici. Oproti té poslední americké funguje

NOVÉ DILLÍ | Indická organizace pro kosmické výzkumy (ISRO) úspěšně vypustila v pátek ráno z kosmodromu na ostrově Šríharikota ve státě Ándhrapradéš nosnou raketu PSLV s 31 družicemi, oznámila televizní stanice NDTV. Jak dále informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, tak podle této informace se start konal v 09:29 hodin místního času v přísném souladu s harmonogramem.

Ilustrační snímek

Největší indickou družicí se stala Cartosat-2 o váze přes 700 kilogramů, která už byla podle informace televizní stanice vynesena na oběžnou dráhu kolem Země spolu s jinými družicemi.

Přístroj Cartosat-2 je určen pro pozorování zemského povrchu. Kromě toho dopravila raketa na oběžnou dráhu jednu mikrodružici (100 kg) a jednu nanodružici (5kg) vyrobené v Indii, a také 28 nanodružic vyrobených v zahraničí, mj. v Kanadě, Finsku, Jižní Korei, Velké Británii, ale i ve Spojených státech, jelikož americký kosmický program je nyní v době pravěku a poslední vypuštění americké družice z amerického kontinentu dopadlo neúspěšně.

Jak se podotýkalo dříve, se stala indická nanodružice v pořadí už stou družicí, kterou tato země vypustila.

Reklama: