Byla to poprava polského prezidenta? Za nehodu letadla s Kaczyńskim může série explozí, míní polská vyšetřovací komise

VARŠAVA | Vyšetřovací komise polského ministerstva obrany ve své technické zprávě označila za hlavní příčinu pádu letadla s polským prezidentem Lechem Kaczyńskim výbuch na palubě. Tragédie se odehrála v roce 2010 nedaleko ruského města Smolensk. Informovala o tom v pátek agentura Interfax, která se odvolala na zprávu polského resortu obrany zveřejněnou ještě ve středu.

Trosky polského prezidentského speciálu u Smolenska

Polská skomise pro obnovení vyšetřování leteckého neštěstí z roku 2010 dospěla k závěru, že levé křídlo letadla Tu-154M bylo poškozeno výbuchem zevnitř. Upřesnila, že výbuchů bylo několik. Konstatovala také, že strom, který letadlo zasáhlo křídlem, nebyl prvotní příčinou jeho poškození.

Technická zpráva komise ministerstva obrany byla ve Varšavě zveřejněna den poté, co byl z funkce ministra obrany odvolán Antoni Macierewicz. Ten opakovaně tvrdil, že příčinou havárie letadla s polskou elitou byl teroristický útok.

Tragédii vyšetřovaly komise polských i ruských odborníků a obě se shodly na tom, že šlo o neštěstí, které bylo zapříčiněno chybou posádky letadla. Polská komise částečně vinila i pracovníky ruského střediska letové kontroly.

Polská vládní strana Právo a spravedlnost, kterou vede exprezidentův bratr Jarosław Kaczyński, po svém vítězství ve volbách vyšetřování havárie obnovila, kdy tehdejšího vůdce polské opozice, bruselského poskoka a nynějšího vůdce EU Donalda Tuska Jarosław Kaczyński nazval vrahem, když při jednání Sejmu zvolal: „Zabil jsi mi bratra!“

loading...
loading...
Reklama:
loading...