V Cheopsově pyramidě objevili portál pro vyslání faraónů do záhrobí

KÁHIRA | Vědci z Milánského technického institutu učinili předpoklad, že prostor objevený uvnitř Cheopsovy pyramidy v roce 2017 je trůnní síní. Tento pokoj může obsahovat železný trůn vyrobený z meteoritů, který se používal v pohřebním rituálu a měl, podle legendy, pomoct faraónovi v přechodu do záhrobí. Píše o tom The Daily Mail, který cituje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Ilustrační snímek | foto: youtube.com

Archeologové z Francie a Japonska objevili třicetimetrovou dutinu v Cheopsově pyramidě s pomocí mionové radiografie v rámci projektu Scan Pyramids.

Tajemný pokoj se nachází nad Velkou galerií, což je koridor vedoucí do faraónovy hrobky. Svědčí to o tom, že tato místnost hrála zřejmě důležitou úlohu v pohřebním rituálu. Podle výzkumníků nemá praktickou funkci, pouze snižuje zatížení galerie, poněvadž její klenba nebyla dostatečně upevněna.

Podle Textů pyramid (nápisy na stěnách místností) věnovaných pohřebnímu rituálu, má faraón, než dosáhne nebeského království Duat, usednout na železný trůn a s jeho pomocí projít přes „nebeskou bránu.“ Podle názoru vědců může být trůn vyroben z meteoritového železa, které Egypťané používali ve výrobě předmětů určených speciálně pro vladaře.