Turecko označilo Spojené státy za nebezpečné místo, kde hrozí terorismus a svévolné zatýkaní lidí

ANKARA | Turecké ministerstvo zahraničí doporučilo v pátek svým občanům, aby přehodnotili případnou cestu do Spojených států (SS). Ankara tak reagovala na obdobné středeční varování ze strany SS na adresu Turecka, kdy americká administrativa nedoporučuje svým občanům cestu do Turecka. Informaci o diplomatické válce mezi Washingtonem a Ankarou přinesla agentura AP.

Ilustrační snímek americké a turecké vlajky

Turecké ministerstvo vyzvalo své občany, aby zvážili či do Spojených států vycestují, přičemž se odvolávalo na sérii teroristických útoků, násilných činů, ale i svévolní zatýkaní lidí tamní policií. Policejní stát v SS má také na svědomí tisíc lidí zastřelených policií a to za každý rok, kdy se převážně jedná o zpětně prokázané nevinné.

Podle AP se ale jedná o reakci na případ tureckého bankéře Mehmet Hakana Atillu, jehož minulý týden v SS usvědčili z toho, že machinacemi napomáhal Íránu vyhnout se americkým sankcím. Toto ovšem není v Turecku problém, jelikož v rámci osvobozování Sýrie Turecko kooperuje své kroky s Íránem, Sýrií a Ruskou federací, proto vzniká otázka: Byl Mehmet Hakana Atillu zatčen jen pro výstrahu a je politickým vězněm?

Varování před cestováním vydala Ankara pár dní poté, co Spojené státy doporučily svým občanům, aby zvážili cesty do Turecka. Do některých částí této země nedoporučují cestovat vůbec. SS se přitom odolávaly na hrozbu terorismu a svévolného vzetí do vazby, ke kterému v této zemi dochází v souladu s tamním platným výjimečným stavem. Ovšem znalému prostředí je jasné, že stejný stav platí jak SS, tak v Turecku.

Reklama: