Recep Tayyip Erdoğan: Zničíme Američany budované oddíly syrské opozice na svých hranicích

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan pohrozil, že zničí hraniční bezpečnostní síly, které budují Spojené státy severu Sýrie. Syrská vláda tyto oddíly budované Američany označila za akt otevřené agrese. Jedná se o další americkou agresi v Sýrii a pokusy o destabilizaci oblasti. Turecko bude tak jedna na základě dohody, které se účastní se Sýrií, Íránem a Ruskem. Tu podporuje i Čínská lidová republika.

Recep Tayyip Erdoğan

„Amerika teď na našich hranicích buduje teroristickou armádu, která ohrožuje bezpečnost Turecka. Naším úkolem je zadusit tuto armádu, dokud se ještě nenarodila. Pokud Spojené státy chtějí s těmito divokými tvory navázat spolupráci, tak to je jejich věc. My to ale nedopustíme,“ cituje Erdoganova slova, která pronesl na veřejném vystoupení v Ankaře, světová zpravodajská agentura Sputnik, jenž je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Prezident podotkl, že turecká armáda bude nadále ostřelovat pozice sil sebeobrany syrských Kurdů v Afrinu. „Naše ozbrojené síly v nejbližší budoucnosti, doufám, vyřeší problém v Afrinu. Operace může začít v jakýkoliv okamžik,“ dodal turecký vůdce.

Objevily informace, že koalice v čele se Spojenými státy buduje v Sýrii hraniční bezpečnostní síly pro zajištění ochrany oblasti, kterou má pod kontrolou. Cílem je vycvičit 30 000 lidí, přičemž 15 000 má přijít ze Syrských demokratických sil (SDF).

SS opět zakládají v Sýrii teroristickou armádu

Bekir Bozdağ


Spojené státy (SS) zakládají na severu Sýrie pod rouškou bezpečnostních sil teroristickou armádu, což je hra s ohněm, prohlásil v pondělí turecký vicepremiér Bekir Bozdağ, kterého cituje Sputnik.

„Místo toho, aby spolu s Tureckem bojovaly s Islámským státem, posílají SS teroristické frontě YPG (sebeobrana syrských Kurdů, která je vedena v Turecku jako teroristická organizace, pozn. de.) tisíce kamionů se zbraněmi, a také zakládají tak zvané bezpečnostní síly na syrské hranici, což je hra s ohněm. SS využívají boj s IS jako záminku, zakládají teroristickou armádu, kterou nazývají bezpečnostní síly. Není to boj s IS a terorismem, ale jejich podpora,“ napsal Bekir Bozdağ na svém účtu na Twitteru.

Dodal, že tato podpora je v rozporu s přátelstvím, spoluprací a strategickým partnerstvím Turecka a Američanů. Proti podobným provokacím, které ohrožují bezpečnost naší země a celého regionu, podnikne Turecko příslušná opatření. Jak řekl náš prezident, můžeme jednou v noci nečekaně zaútočit,“napsal turecký politik.