Čínská agentura snížila rating Spojených států na úroveň Kolumbie, Peru či Turkmenistánu

PEKING – WASHINGTON | Americké nezodpovědné hospodaření a žití na dluh vedlo k tomu, že přední čínská agentura Dagong Global Credit Rating zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států (SS) na stupeň BBB +. Podobné hodnocení mají země jako například Peru, Kolumbie, nebo Turkmenistán. Informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Dolar jako toaletní papír

Čínská ratingová agentura svůj krok zdůvodnila rozhodnutím Washingtonu snížit daně, což podle ní snižuje schopnost země splácet dluh. Spojené státy měly před tím rating A-. V současnosti je to BBB +. Ani to však není všechno. Její výhled ratingu SS je navíc negativní, což znamená, že by ho čínská agentura Dagong mohla ještě více snížit.

Čínská Dagong upozornila, že rostoucí závislost ekonomického rozvoje USA na dluhu bude nadále podkopávat solventnost americké federální vlády. Podle Bloombergu Čína zvažuje zpomalení či dokonce zastavení nákupů dluhopisů americké vlády. Částečně kvůli tomu, že se americké dluhopisy stávají méně atraktivní.

Spojené státy americké mají v současnosti největší dluh na světě. V roce 2017 překročil výšku 20 bilionů dolarů. Americký prezident Donald Trump nedávno zrušil dluhový strop a tak se Američané budou zadlužovat i nadále.