Turecká vojska vpadla do Sýrie; Rusko protestuje proti turecké vojenské agresi

ANKARA – MOSKVA | Turecké tanky vlejly do syrského Afrinu a poskytují podporu opoziční Svobodné syrské armádě v operaci proti kurdským oddílům, sdělila v neděli televize NTV s odkazem na vojenský zdroj. O vojenském vpádu turecké armády do svrchované země, tedy o vojenské agresi a útočné válce, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik s tím, že Ruská federace bude k této agresi svolávat odpovědné orgány OSN. Jedná se o hrubé porušení Charty OSN.

Hitler a Erdogan – nebo je to naopak, který je který? Odlišnost minimální

Sputnik informuje, že turecká obrněná technika se nesetkala, podle zprávy, s vážným odporem kurdské domobrany, jejíž jednotky ustupují od hranice do hloubky syrského území. „Turecký generální štáb oznámil předtím zahájení operace Olivová větev proti kurdským oddílům v syrském Afrinu. Operace byla zahájena v sobotu v 19:00 SET. Podle zprávy generálního štábu se jí zúčastnilo 72 letadel a bylo zasaženo 108 ze 113 vytčených cílů. Turecký premiér Binali Yildirim učinil později prohlášení o možném zahájení pozemní operace v Afrinu v neděli,“ stojí ve zprávě.

Válečný zločin útočné války diktátor Erdogan avizoval předem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že turecká armáda fakticky zahájila pozemní operaci v syrském Afrinu, píší noviny Hurriyet. „Místem provedení další operace se stane syrský region Manbidž,“ dodal turecký prezident.

Dříve opakovaně prohlašoval, že Afrin je nutné očistit od sil domobrany syrských Kurdů (YPG), které Turecko považuje za teroristickou organizaci napojenou na Stranu kurdských pracujících. Erdogan minulý týden slíbil, že turecká vojska „utrhnou hlavu“ YPG, jestli se nevzdají. „Kromě toho bylo informováno, že Ankara provádí konzultace s Moskvou a Washingtonem ohledně operace v Afrinu,“ což je ovšem na informace z Ruské federace jen sprostá lež diktátora Erdogana.

Ruské a syrské protesty

Syrská vláda rozhodně odsoudila turecký útok na město Afrin, které je nedělitelnou částí Sýrie a k ní se přidal i ruský spojenec ve boji proti okupaci Syrské arabské republiky. „V OSN bude nejen Sýrie požadovat zastavení této operace. Rusko podpoří tyto požadavky a bude poskytovat Sýrii diplomatickou pomoc,“ řekl první místopředseda Rady federace pro obranu a bezpečnost Franc Adamovič Klincevič.

„Rusko bude poskytovat Sýrii, na jejímž území Turecko zahájilo vojenskou operaci, diplomatickou pomoc, bude podporovat v OSN požadavek vůči Turecku na její zastavení,“ informují RIA Novosti o prohlášení Klinceviče, France Adamoviče.

Generální štáb Turecka v sobotu vyhlásil zahájení operace Olivová větev proti kurdským jednotkám v syrském Afrinu.