Polemika s politrukem LN Petrem Zídkem. Charta a alkoholik Havel nepředstavují vrchol českých dějin!

V sobotní Orientaci Lidové noviny otiskly recenzi Petra Zídka na knihu historika Michala Macháčka Gustáv Husák (LN 20. 1. 2018, s. 20-21). S mnohými postřehy a závěry lze souhlasit. Přesto chvílemi autor sklouzává k účelové nemístné politické agitce, když záměrně Husáka srovnává s prezidentem Milošem Zemanem (větší zálibu v alkoholu bych hledal u Václava Havla). Přitom v těchto dnech na Internetu kolují paralely s Jiřím Drahošem, které jsou mnohem trefnější.

Jan Kopal | foto: Ivana Haslingerová

Petr Zídek patří k těm historikům, kteří považují Chartu 77 a Václava Havla za vrchol českých dějin (podobně jako ve svých četných knihách Pavel Kosatík). Z tohoto úhlu přistupuje k letům normalizace a úloze disentu, kterou zjevně zastínil vývoj na poli mezinárodních vztahů mezi supervelmocemi na sklonku 80. let.

Petr Zídek by také udělal lépe, kdyby místo někdy hnidopišského počítání stránek v poctivě připravené úctyhodné monografii (na které autor 9 let svědomitě a neúnavně pracoval) opustil teplo redakčního zápecí a vypravil se osobně na křest knihy, kde byla přítomna významná část historické obce (např. Vojtech Čelko, Jan Rychlík, Vilém Prečan), ale také aktérů a pamětníků té doby (např. Monika Hoření, Oskar Krejčí, Jan Šolta, Petruška Šustrová, Dušan Tříska, Peter Weiss). Jistě by to jeho recenzi prospělo, a to i s ohledem na otázky, které zazněly v následné diskusi. Představení životopisu Gustava Husáka se konalo úterý 5. prosince ve Slovenském domě v Praze.

loading...
Reklama:
loading...