Babiš podal demisi a Zeman jej ihned pověřil sestavením nové vlády

PRAHA | Andy Babiš podal ve středu demisi. Prezident Miloš Zeman ji přijal a zároveň ho pověřil jednáním o sestavení vlády nové. Ještě včera Babiš jednal s představiteli ODS a KDU-ČSL, kdy obě strany předem deklarovaly, že do koaliční vlády, kterou povede trestně stíhaný premiér neusednou. Ovšem českým lidovcům není možné věřit ani nos mezi očima, jelikož vesele vládli v rámci Národní fronty před listopadem 89 a byli součástí skoro všech vlád i po sametové taškařici.

Filip, Babiš a Okamura

Zeman v úterý v duelu kandidátů před druhým kolem prezidentských voleb, který odvysílala televize Prima, uvedl, že v únoru jmenuje Babiše za premiéra. Učiní tak bez ohledu na to, jak dopadne v pátek a v sobotu druhé kolo prezidentských voleb, ve kterém se úřadující prezident setká s Jiřím Drahoš. Zemanovi mandát vyprší 8. března.

Zeman k tomu ve středu na Pražském hradě řekl, že v případě prohry v druhém kole nebude po Babišovi chtít, aby mu předložil 101 podpůrných hlasů. Na otázku, co udělá jinak, aby se mu podařilo sestavit vládu, Babiš odpověděl: „Rozdíl v tom vyjednávání je ten, že při tom prvním pokusu jsme ani nedostali šanci vyjednávat.“ Dodal, že při prvním pokusu ostatní strany jeho hnutí ANO kategoricky odmítly.

Nyní se jeví možná podpora SPD a KSČM, kdy před tím varovala ODS, kdy všechny její návrhy zákonů byli právě tímto trojlístkem shozeny ze stolu. „Poslanecká sněmovna včera a dnes zamítla většinu návrhů zákonů občanských demokratů. Proti byli především poslanci ANO, KSČM a SPD. Poslanci hnutí ANO hlasovali i proti návrhu ODS na zvýšení výdajů na obranu ve výši 2 % HDP,“ stojí v tiskové zprávě ODS.