Ukrajina zakázala z ideových důvodů bestseller slavného britského historika. Historik je pobouřen

KYJEV – LONDÝN | Ukrajinské úřady zakázaly z ideových důvodů prodej knihy Antonyho Beevora Stalingrad, která byla přeložena do mnoha jazyků a dostala řadu ocenění, mj. jak Samuel Johnson Prize, Wolfson History Prize nebo Hawthornden Prize, informuje server Českého portálu freeglobe.cz s odkazem na polský kresy.pl.

nacistická Ukrajina

Státní komitét pro televizi a rozhlas Ukrajiny (Deržkomteleradio) svůj zákaz vysvětloval tím, že „několik odstavců nám bránilo vydat souhlas k dovozu knihy“, a obvinil Beevora, že podlehl „provokaci“.

Vedoucí oddělení Deržkomteleradia Serhij Olijnyk, který má na starosti povolení distribuce a její kontrolu, zmínil konkrétně slova z knihy o tom, že „ukrajinským nacionalistům bylo svěřeno rozstřílené dětí“, aby byly „ušetřeny city SS Sonderkommanda“.

„Není nám nic známo o tom, že by tyto skutečnosti byly zkoumány Norimberským tribunálem. Je to provokace. Při zjišťování pramenů, které [autor] použil, jsme zjistili, že použil zprávy NKVD. Stačilo to projednat v radě odborníků a jsme spokojeni, že nás podpořili,“ uvedl ukrajinský úředník.

Beevor tato obvinění rázně odmítl. Prohlásil, že zmíněný úryvek je založen na vzpomínkách důstojníka Wehrmachtu a zároveň odpůrce národního socialismu plk. Helmuta Groscurtha.

„Očekávám od Olijnyka okamžitou omluvu a změnu rozhodnutí rady odborníků,“ napsal britský historik.