Jarosław Kaczyński: Polsko neustoupí ve sporu s Evropskou komisí

VARŠAVA | Předseda polské vládní, vlastenecké a konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński v pátek uvedl, že jeho země se nepodvolí Evropské unii v probíhajícím konfliktu kolem reformy polského soudního systému. Evropská komise minulý měsíc kritizovala a odsoudila propracované polské zákony, které zaručují vládní straně větší moc nad justicí, a prohlásila, že taková reforma soudnictví protiřečí základním evropským hodnotám.

Jarosław Kaczyński

Ovšem toto byl volební program PiS a vláda jen plní své volební sliby. Daný volební program znamenal pro PiS, že nejenže vyhrála strana prezidentské volby a volby do obou komor polského parlamentu, ale totálně porazila polskou probruselskou opozici, kdy získala v obou komorách ústavní většinu. To je trnem v oku polské opozice, kterou před instalací do čela EU vedl Donald Tusk, který byl právě předsedou PiS obviněn, že stojí i za havárií polského vládního speciálu u Smolenska při které zemřel Lech Kaczyński, tehdejší prezident Polska. Na adresu Tuska pronesl Jarosław Kaczyński: „Zabil jsi mi bratra!“

Evropská komise v současnosti podniká kroky, které mohou vést až k sankcím vůči Polsku, připomněla tisková agentura AP, kdy na toto zaznělo z polské strany, že by to mohlo vést až k opuštění EU, toto přiznal i Donald Tusk, že velký tlak na Polsko může vést k POLEXITU.

A předseda PiS Kaczynski v pátečním interview řekl, že Polsko neustoupí. Podle pravicového konzervativního týdeníku Gazeta Polska Kaczynski prohlásil: „Program hlubokých změn v zemi se nezastaví, právě naopak.“ Dodal, že se nedá dobře vycházet se silami v EU, které podle jeho slov zneužívají Polsko už celé roky.

Reklama: