Izrael vyzval Polsko zrušit tresty za slova o vině Poláků v Holocaustu

JERUZALÉM – VARŠAVA | Izraelské ministerstvo zahraničních věcí vyzvalo polskou vládu ke změně zákona, který zavádí trestní odpovědnost za pokusy dát Polákům vinu za zločiny proti lidskosti během let druhé světové války, včetně zabíjení Židů, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik s tím, že daný zákon jasně označuje odpovědnost za Volyňský masakr ukrajinské Banderovce a nikoliv jak je lživě tvrzeno Sověty.

Vyhlazovací tábor Birkenau | foto: history.com

V prohlášení ministerstva zahraničních věcí stojí, že iniciativa, která byla potvrzena Sejmem — spodní komorou polského parlamentu, vyvolává u Izraele námitky a nesmí se používat v současné formě. „Izrael má námitky k návrhu zákona a prosí polskou vládu, aby tento návrh pozměnila předtím, než přejde do dalších stádií schvalování. Žádný zákon nemůže změnit historickou pravdu,“ stojí ve zprávě.

„Není přípustné poučovat rodiny, které přežily Holocaust, jež každý den žijí se vzpomínkami o svých zemřelých nejbližších,“ zdůrazňuje ministerstvo zahraničí. Podle informací médií vytváří dodatky k zákonu o Institutu národní paměti, kromě jiného, trestní odpovědnost do tří let odnětí svobody za vyjádření, která mohou být interpretována jako pokus učinit Poláky spoluvinnými za zločiny nacistického Německa, včetně Holocaustu.

Stejný trest, podle rozhodnutí Sejmu, bude i za propagandu banderovské ideologie a popírání Volyňského masakru, který provedli během druhé světové války ukrajinští nacionalisté.