Andy Babiš: Memorandum k lithiu je neplatné. Mají Australané smůlu?

PRAHA | Memorandum o těžbě lithia uzavřené s australskou společností je neplatné. Píší to alespoň Lidové noviny na základě slov premiéra v demisi Andreje Babiše, informuje zpravodajský server ParlamenntiListy.cz s tím, že Před ministrem průmyslu a obchodu v demisi Tomášem Hünerem nyní stojí v souvislosti s memorandem o lithiu nelehký úkol – musí projednat právní nezávaznost celého dokumentu.

Andy Babiš se fotí se souborem kreténů

„Zrušení memoranda, jež podepsal jeho předchůdce Jiří Havlíček (ČSSD), odsouhlasila loni před volbami tehdejší sněmovna. Hüner má zároveň také zaúkolovat státní podnik Diamo, aby provedl průzkum ložiska,“ připomíná web. Hüner přitom ještě minulý týden tvrdil, že chce s australskou firmou uzavřít dodatek k memorandu. Premiér však tento krok zkritizoval a řekl, že je memorandum neplatné.

„Jednoznačně platí to, k čemu nás zavázala sněmovna. Ta jasně řekla, že to memorandum je nulitní a že nás žádá, aby průzkum prováděl státní podnik a aby zisk z případné těžby zůstal v českých rukou,“ uvedl Babiš s tím, že arbitráže se kvůli tomu neobává.