StBák vyhrožuje: Jestli druhá vláda nedostane důvěru, můžou být na podzim předčasné volby

PRAHA | Vůdce z ANO Andy Babiš se netají tím, že v případě, že jeho druhý sestavený kabinet nezíská důvěru do letošního května, mohly by se konat předčasné volby. Uvedl to v rozhovoru pro deník Právo. O jeho vyhrožování informuje politicko-zpravodajský server ParlamentniListy.cz.

Andy Babiš | foto: FB AB

Babiš v rozhovoru odmítl, že by chtěl vládnout bez důvěry celé čtyři roky jen za podpory prezidenta. „V žádném případě. Chceme vládnout s důvěrou celé čtyři roky,“ poznamenal. Cíl si stanovil takový, že do konce února by měl představit novou vládu. Doufá, že s většinovou podporou.

„Ale to nezáleží na mně. Topolánek vládl v demisi tři měsíce, podle takových propočtů by to tedy bylo někdy do května. Ale když se nedomluvíme, tak možná jediným řešením budou předčasné volby,“ připustil následně v rozhovoru Babiš.

Zdůraznil, že on sám sice předčasné volby nechce, ale pokud není na druhé straně žádná rozumná odezva, tak je to sice poslední varianta, ale možná. „Třeba na podzim s komunálními a senátními volbami,“ cituje Babiše uvedený zdroj. Ovšem pokud budou předčasné volby, tak pak Babiš nerozhoduje kdy budou, to záleží na jiných. Ještě je zde třetí pokus o sestavení vlády a pak rozpuštění Sněmovny hlasy poslanců. A až pak prezident stanová datum dalších voleb.