Čínské mu-slimáky nahnali to politicko-převýchovných táborů

URUMČI | Více než 100 tisíc čínských Ujgurů bylo posláno do politických výchovných táborů ve městě Kashgar v autonomní oblasti Xinjiang Uygur. Informuje o tom CNN. V jednom z největších regionů ČLR, kde je islám hlavním náboženstvím, vytvořily úřady politické tábory, ve kterých převychovávají desítky tisíc Ujgurů, dodává Sputnik, který cituje CNN.

Politicko-převýchovný tábor pro Mu-Slimáky

Zpívají tam revoluční písně, studují myšlenky prezidenta Xi Jinpinga a také mluví čínsky, nutno dodat, že čínština není jejich mateřským jazykem. Takové akce ústřední vlády ostře odsuzují aktivisté bojující za lidská práva a místní občané.

„Z každého dvoru a z každé rodiny berou tři nebo čtyři lidi,“ říká Omer Kanat, předseda výboru Světového ujgurského kongresu. „V některých vesnicích venku nejsou muži, pouze ženy a děti, všichni muži byli odvedeni do táborů,“ dodává.

Aktivisté tvrdí, že akce místních orgánů loajální Xi Jinpingovi jsou nezákonné. Úřady nejenže zadržují a uvězňují potenciálně nebezpečné ujgurské obyvatele, ale všude instalují sledovací kamery, násilně instalují GPS senzory na vozidla a sbírají vzorky DNA obyvatel ve věku 16 až 65 let. Tedy se chovají stejně jako vláda Spojených států.