Jednání o vládnutí mezi SPD, KSČM a ANO je jediné možné, ostatní se jen hádají, či nedělají nic

Proběhlo další jednání s hnutím ANO ohledně možnosti podpory při prosazovaní programu SPD. Máme z dnešního jednání dobrý, tak doufáme, že se nám podaří náš politický program prosazovat. Od prvního dne po volbách usilovně jednáme ve Sněmovně s ostatními politickými stranami o podpoře při prosazování našeho programu. Realita je taková, že bez 78 hlasů poslanců hnutí ANO není možné následující čtyři roky cokoli ve Sněmovně prosadit. To je prostě fakt. My máme pouze 22 hlasů. K prosazení zákonů potřebujeme 101 hlasů a ostatní strany se jen hádají, takže neprosadí nic.

Tomio Okamura

Potřebujeme tedy jednat s hnutím ANO, abychom náš program mohli prosazovat. To je mi po třech měsících sledování hádek ve Sněmovně jasné. Já jsem profesionální politik, chci profesionálně prosadit náš program, kvůli kterému nás volilo 540 tisíc voličů. Jsem plně přesvědčen, že je lepší domluvit se s vítězem voleb na prosazování alespoň části klíčových bodů našeho programu, než zase skončit na čtyři roky v opozici, kde neprosadíme nic. Na základě několika dosavadních jednání mezi SPD a hnutím ANO jsme jim předložili naše kompromisní programové body jako podmínky pro jednání a hnutí ANO je ochotné nám kývnout na značnou část našich programových bodů výměnou za to, že nadále budeme jednat o možnosti nějaké vládní podpory. Víme, že je komplikovaná věc najít programové průsečíky s jinými stranami, od kterých se můžeme odrazit, ale jsme maximálně konstruktivní, protože chceme co nejrychleji začít ve Sněmovně a ve vládě pracovat na tom, aby měli lidé více peněz, bezpečí a spravedlnosti. To je cílem politiky SPD. Nechceme politikařit jako ostatní, my chceme pracovat.

Nás těší, že se nám zatím dílčím způsobem daří vysvětlovat vítězi voleb, že bychom ho mohli přesvědčit k pomoci při prosazování našeho volebního programu. To by byl pro nás jako pro stranu, která skončila na čtvrtém místě, skvělý výsledek našich politických jednání, který by nám ostatní strany a jejich voliči mohli závidět. To by byla programová výhra.

Jeden z klíčových bodů se nám už prosadit podařilo, a to odmítavé stanovisko Poslanecké sněmovny České republiky k připravované novele evropských azylových zákonů Dublin IV, kdy nám z EU chtěli vnutit jinou formou povinné kvóty na přijímání nezákonných migrantů. Bylo velké vítězství hnutí SPD, když se nám podařilo minulý měsíc přesvědčit další čtyři politické strany včetně hnutí ANO, abychom dostali tento bod na jednání sněmovny. A nakonec pro náš návrh hlasovala většina. Pracujeme a daří se nám právě proto, že jednáme skrz naskrz politické spektrum. My v SPD se s ostatními nehádáme, neděláme druhým naschvály, jednáme o programu a soustředíme se jen na práci. A máme výsledky. Je jedním z našich klíčových bodů bránit povinnému přijímání nezákonných migrantů do České republiky a tři měsíce po volbách jsme ho už na půdě Poslanecké sněmovny díky naší politické práci realizovali. V tomto duchu dál jednáme o našem programu s hnutím ANO. A snažíme se jednat i s dalšími.

Od začátku také říkám, že nechci být fyzicky členem vlády a podporovat svou přítomností vládu, ve které je trestně obviněný premiér. Naše slova dodržujeme. Ale naší povinností je, abychom celé čtyři roky bojovali za prosazení našeho programu. A první ovoce už to přináší, protože jsme konstruktivní a jednáme napříč politickým spektrem. Dovolím si říct, že jsme v tomto ohledu možná jediná strana ve Sněmovně, protože ostatní selektují, odmítají spolu jednat, pomlouvají se. My chceme pro občany pracovat a co nejdříve realizovat náš program, aby měli lidé více peněz a více bezpečnosti.

Máme předložené už čtyři zákony, protože neotálíme a neustále pracujeme: zákon o referendu, zákon o přímé volbě a odvolatelnosti starostů a hejtmanů jako první krok k odvolatelnosti všech politiků, zákaz propagace nenávistných ideologií v České republice, máme na mysli pochopitelně islámskou ideologii, a přímou hmotnou odpovědnost politiků, kteří jsou na exekutivním místě, to znamená například ministrů a hejtmanů. Protože jednáme a jsme konstruktivní, Babišova menšinová vláda nám naše návrhy nezamítla a zaujala k nim neutrální stanovisko. Máme předjednáno, že budou propuštěny přes první čtení. To by byl historický milník. To by, tuším, poprvé po dvaceti letech prošel zákon o referendu přes první čtení ve Sněmovně a skutečně by se o něm začalo v Parlamentu jednat.

Od hnutí ANO jsme pozváni na další jednání a signály jsou zatím pozitivní. To je způsob, který se nám líbí – nehádat se, prosazovat program. Dá se říci, že jediné dvě strany, které jsou ochotné s námi jednat a probrat komplexně náš politický program, věcně se bavit, pracovně, jsou jen hnutí ANO a KSČM. Že je ODS pasivní k jednání s ostatními stranami, to jsem celkem čekal, i když mě to nemile překvapilo, ale za tři měsíce už jsem si zvykl. Ale Piráti mě zklamali mnohem více, protože se ukázalo, že nejsou schopní jednat s nikým. Je opravdu hodně pro občany smutné, že tzv. Kalouskův Demokratický blok hanlivě označuje, že vzniká nějaká koalice. Oslovili jsme všechny politické strany, ale reálně jediné dvě strany jsou ochotné se bavit nad programem, pouze ANO a KSČM. ČSSD nechce bilaterální jednání vést vůbec. Nikdo jiný nechce reálně Ve Sněmovně pracovat. Žádná koalice nevzniká, ale když tři měsíce vyzývám všechny strany: přestaňte se hádat a pojďte pracovat, tak jediní, kdo toho jsou schopní, jsou ANO a KSČM.

Mám v plánu se ještě během února sejít s panem prezidentem. Rád bych s ním konzultoval náš pohled na jednání o prosazování našeho politického programu, protože náš prezident je bezesporu v tuto chvíli tou nejdůležitější postavou, která má vlastně stoprocentně v ruce druhý pokus o sestavení vlády. Všechno u druhého pokusu má v podstatě v rukou prezident republiky. Zdali bude jmenován Andrej Babiš premiérem, má v rukou jen pan prezident. Nemusí jmenovat Andreje Babiše, pokud nebude konformní s vládou.

Chci požádat pana prezidenta, zdali by při jednání s premiérem Andrejem Babišem zdůraznil také potřebu prosazování přímé demokracie. Především se jedná o jeden bod, kolem kterého se neustále točíme. Přesvědčili jsme sice Andreje Babiše, aby nám pomohl s nějakou formou zákona o referendu, ale on nechce, aby bylo občanům umožněno, pokud si sesbírají podpisy, hlasovat v referendu například o členství ČR v Evropské unii. Já si nemyslím, že by otázky tohoto typu, například členství České republiky v mezinárodních organizacích, měly být vyčleněny. Chci požádat pana prezidenta, aby když bude jednat s panem premiérem, vysvětlil panu premiérovi, že to je demokracie a že by tohle mělo být součástí zákona o referendu.

Andrej Babiš evidentně čeká na výsledek sjezdu ČSSD a nového předsedu. V současné době mám z našich programových jednání s hnutím ANO dobrý pocit. Ale samozřejmě vím, že pokud by naše hlasy k nějaké formě podpory už Andrej Babiš nepotřeboval, tak by k podpoře našeho programu už vstřícný nebyl. To je jasné. Z pohledu hnutí ANO jde o pragmatismus. Kdo má co nabídnout, co bude výhodnější, pro toho se rozhodnou. Já také nejsem naivka. A proto neotálíme s prosazováním našeho programu. Je zcela dobře možné, že nám Andrej Babiš nakonec řekne, že nechce umožnit široký zákon o referendu, že nechce, aby sociální dávky byly přeskupeny od nepřizpůsobivých a parazitujících k řádným občanům, že nechce zestátnění exekutorů a pomoct lidem z dluhových pastí atd. To jsou naše klíčové body SPD, na kterých jsme se teď shodli, ale možná že to spadne pod stůl. Možná se ČSSD nebo KSČM „prodají“ tak lacino, že si Andrej Babiš řekne, než abych prosazoval Okamurův sofistikovaný program, kde bude Okamura sbírat kladné politické body u občanů, protože se mu podaří prosadit skvělé věci pro lidi, raději se na Okamuru vykašlu, abych mu nezvyšoval volební preference, a raději se dohodnu s ČSSD, která se utápí ve vlastních problémech, a třeba i s KSČM, která si klade menší programové cíle. Je zcela možné, že Babiš řekne Okamuru ne, budu mít dvě další partaje, které budou tzv. kývací, a nebudu muset pro ně nic pořádného prosazovat. Jistě, bylo by to pro Babiše pohodlnější. Ale já náš program za politická koryta prostě nevyměním, a to říkám od první vteřiny. Zatím hnutí ANO oceňuje naše jednání, že jednáme věcně, a jednání odsýpají. A i já z nich mám dobrý pocit. Tak uvidíme.