Sergej Viktorovič Lavrov: Spojené státy plánují rozdělení Sýrie

MOSKVA | Spojené státy (SS) plánují rozdělit Sýrii, prohlásil ve středu ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov. „Zdá se, že v Sýrii se Američané pustili do plánu zaměřeného na rozdělení země. Plány na skutečné rozdělení Sýrie existují a jsme si toho vědomi. Zeptáme se našich amerických partnerů, jak to všechno vidí,“ uvedl v Soči Lavrov, Sergej Viktorovič, jehož citovala agentura TASS .

Sergej Viktorovič Lavrov

„SS upustily od ujištění, že jediným záměrem jejich přítomnosti v Sýrii – bez pozvání legitimní vlády – je porážka teroristické organizace Islámský stát (IS),“ míní ruský ministr diplomacie a dodává, že teď Američané říkají, že tato přítomnost bude pokračovat, dokud nebudou přesvědčeni, že v Sýrii začal proces politické stabilizace, který povede ke změně režimu a sesazení legitimního prezidenta Bašára Al-Asada.

„Skutečnost, že Spojené státy se snaží o přízeň různých skupin v syrské společnosti, které odporují vládě, i se zbraní v ruce, vede k velmi nebezpečným následkům,“ varoval ruský ministr zahraničí. Deník Washington Post už koncem listopadu psal, že síly loajálně syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi a jeho ruští a íránští spojenci čistí od IS poslední města v zemi. Porážka IS je tak bezprostřední.

Představitelé SS tvrdí, že plánují udržovat přítomnost amerických vojáků na severu Sýrie, kde USA vycvičili a pomáhaly Syrským demokratickým silám (SDF) pod vedením Kurdů v boji proti IS a kde chtějí vytvořit novou místní vládu, a to bez ohledu na tu Asadovu. Vládní síly na toto zločinecké uskupení zaútočily, kdy Američané povraždili v rámci agresivního vedení útočné války okolo sta syrských vojáků.

Reklama: