Zločinec a vrah Saakašvili byl zatčen, odsouzen a deportován. Proč ale do Polska a ne rovnou do gruzínského vězení?

KYJEV | Podle vlivného bruselského serveru Politico se chýlí politická kariéra někdejšího gruzínského prezidenta a poté gubernátora Oděsy Michaila Saakašviliho ke konci. Včera byl deportován z Ukrajiny do Polska a navíc čelí obvinění ze spáchání několika trestných činů, informují ParlamentniListy.cz.

Michail Saakašvili – Gruzínský vrah, zloděj a lhář

Ovšem proč byl deportován do Polska, když Gruzie na něj vydala mezinárodní zatykač? V Gruzii by mohl být ovšem souzen i za vraždy a tak se údajný agent CIA Saakašvili může přes Polsko ztratit někde ve Spojených státech.

Deník Právo to ve svém perexu na základě oficiální propagandy vidí takto: “ Deportací z Ukrajiny gruzínského exprezidenta a současně oděského exgubernátora Michaila Saakašviliho vyřešil včera ukrajinské úřady případ vzdorného a krajně nepohodlného politika,“ kdy autoři článku si jaksi neuvědomují realitu, když Saakašvili pobýval na Území Ukrajiny nelegálně, jelikož při vycestování do Polska mu bylo odejmuto občanství, zneplatněn pas a zrušení povolení pobytu. Saakašvili tehdy vnikl na území Ukrajiny jako nelegální přivandrovalec a organizoval v zemi nepokoje.

Saakašvili je zločinec. Proč nebyl neportován do Gruzie, kde by ihned nastoupil výkon trestu?

„Organizoval demonstrace a nijak neskrýval své další politické ambice. Loni v létě přišel o ukrajinské občanství a utekl zpátky do Spojených států. Odtud se o několik týdnů později dostal do Polska a za značné pozornosti médií ilegálně překročil ukrajinské hranice,“ popisují ParlamentniListy.cz nelegální počínání Saakašviliho na Ukrajině s tím, že po návratu na Ukrajinu avizoval, že bude bojovat za opětovné získání ukrajinského občanství. Mezitím stále čelí obvinění ze zneužití své moci při násilném potlačení protestů v Gruzii před jedenácti lety. Před nedávnou dobou byl navíc ve své rodné zemi odsouzen v nepřítomnosti na tři roky do vězení za zakrývání důkazů, které mohly objasnit smrt význačného gruzínského bankéře. Na Ukrajině pro změnu čelí obvinění ze spolčování se s mafiánskými skupinami.

Včera byl Saakašvili zatčen v centru Kyjeva po rozhodnutí soudu, který neuznal jeho status uprchlíka. Krátce poté byl deportován do Polska. „Saakašvaili navíc ztrácí důvěryhodnost v očích ukrajinských voličů. Podle nedávného průzkumu mu věří pouze 16 % Ukrajinců, naproti tomu 73 % v něj důvěru ztratilo. Projevuje se to také na stále slabší účasti na jím pořádaných demonstracích. V poslední době se jich účastní maximálně několik tisíc lidí,“ píše Politico. Je ovšem nepochopitelné, proč nebyl vydán do Gruzie, k tomu jej nemusela ani Ukrajinská justice soudit, jelikož má na stole mezinárodní zatykač Interpolu na předání Saakašviliho do Gruzie. Bude i Polsko ignorovat mezinárodní zatykač a umožní zločinci Saakašvilimu uprchnout před gruzínskou spravedlností?