A vstanou další Klinikáři…

Žijeme stále v právním státě, kde platí zákony pro všechny? Nebo existují skupiny, které zákony dodržovat nemusí, a nenesou žádnou odpovědnost? Nejenom tyto dvě otázky se mi honí hlavou, když čtu o další akci extremistů. Tentokrát se rozhodli „páchat dobro“ v Šáreckém údolí, kde odmítli opustit neoprávněně zabranou usedlost Šatovka. Je to stále stejná písnička. Parta takzvaných alternativců, ve skutečnosti levicových extremistů, se domnívá, že má jakési, pro mně nepochopitelné, „právo“ obsazovat nevyužívané budovy a domy. Ale hlavně v nich násilně setrvávat.

Jaroslav Míth

Jejich argument je vždy stejný: Stát či soukromý vlastník z jejich pohledu nesprávně nakládá se svým majetkem, takže řeší situaci po svém a pak už mají nějaké pseudo vydržovací (čti zadržovací) právo. Vůbec je netrápí, že přitom porušují zákony. Pro levicové extremisty totiž žádné zákony neplatí. Jejich jediným cílem je získat faktickou krádeží cizí majetek ke svému užívání, protože sami vytvářet hodnoty neumějí. Komunisté to nazývali znárodněním, jak se tomu bude říkat dnes?

Jako se nemění chování těchto alternativců, zůstává vždy stejná i nečinnost policie a příslušných úřadů. Zjevné porušování zákona a pohrdání soukromým vlastnictvím by mělo být potrestáno ihned a všemi prostředky, které zákon nabízí. Jen málokdy se však dozvídáme, že policie vnikla do obsazeného prostoru a vetřelce z něj vypudila.

Obvykle se vyjednává desítky hodin, ale i několik dní. Úřady vysílají své zástupce, kteří se snaží přesvědčovat, aby milostivě opustili prostory. Policie potom vše pečlivě monitoruje na místě, ale k rozhodné akci se nikdo neodhodlá. Bylo tomu tak i v Šáreckém údolí. Milí extrémisté se zabarikádovali na střeše a odmítali výzev úřadů uposlechnout. Podle názoru policie je prý z taktických důvodů lepší počkat, až ze střechy sami slezou a dostanou od Ústavního soudu generální pardon, protože byli přece tak milosrdní, že objekt nakonec opustili, tak proč být tak tvrdí….

Suma sumárum, levicovým extrémistům se daří několik dní ochromit chod úřadů i policie, která musela zbytečně na místo vysílat své zástupce, a ti logicky chyběli jinde. To samé v bleděmodrém zažíváme dodnes v případě objektu Kliniky a obávám se, že to není zdaleka konec. Když vidí levicoví extrémisté, jak liknavě hájí příslušné úřady naše zákony, budou to zkoušet dál. A bohužel zatím i téměř beztrestně ….