Americké zločiny: CIA v roce 1975 pomohla svrhnout australského premiéra

CANBERRA – WASHINGTON | V roce 1975 chtěl australský premiér Gough Whitlam uzavřít základnu CIA v zemi a provádět nezávislou zahraniční politiku. Americká rozvědka se však postarala, aby tak neučinil, tvrdí investigativní novinář John Pilger.

Gough Whitlam | reprodukovaná fotografie z roku 1973 (The Strategist – ASPI)

Historicky Austrálie byla vždy věrným spojencem Spojených států (SS) a Británie. Austrálie se zúčastnila jak války ve Vietnamu, tak i invaze do Iráku. Nejednalo se však pouze o pouhou shodu zájmů, ale o takřka vazalské postavení Australanů. Snaha premiéra Whitlmana o změnu ho v roce 1975 stála křeslo, cituje Pilgera světová zpravodajská agentura Sputnik, jenž jen součástí mediální skupiny Rusku dnes.

Jak ukázaly diplomatické materiály zveřejněné WikiLeaks, CIA tehdy měla infiltrované informátory v nejvyšších pozicích australské vlády. Mezi ně patřili pozdější premiéři a ministři zahraničí země. Generální guvernér země, který má formálně reprezentovat britskou královnu, sir John Kerr byl ve zprávách CIA označován jako „náš člověk Kerr“.

„CIA financovala Kerrovi cestování a budovala mu prestiž. Kerr neustále chodil k CIA pro peníze,“ říká novinář Wall Street Journal Jonathan Kwitny, autor knihy Zločiny Patriotů.

Chtěl pro Austrálii nezávislost, tak byl odstaven na příkaz CIA

Ilustrační snímek

Premiér Gough Whitmal, zvolený v roce 1972, chtěl posunout svou zemi blíže k Hnutí nezúčastněných a stavěl se proti testům jaderných zbraní. Kromě toho Whitmal chtěl vědět, zda a k jakému účelu měla CIA svou základnu v Pine Gap poblíž města Alice Springs. Jak o mnoho let později Edward Snowden ukáže, základna funguje jako obrovský vysavač, který umožňuje SS sledovat prakticky kohokoliv. „Hrozba, že může být zavřena základna Pine Gap, způsobila v Bílém domě záchvat vzteku… Byl spuštěn mechanismus převratu po vzoru Chile,“ říká Victor Marchetti, zpravodajský důstojník CIA.

Whitlam věděl, že jeho vláda může být prolezlá špióny, proto nařídil tajné službě ASIO, aby všechny členy jeho kabinetu a kanceláře důkladně prověřila. Ale i v ASIO měla CIA své lidi. V roce 1974, hned po zvolení do druhého volebního období, do Canberry přijíždí nový velvyslanec Marshall Green, známý jako „mistr převratů“.

Puč organizoval americký „odborník“ s krví milionů lidí na svých rukou

Marshall Green – Americký vrah a diplomat

Green hrál jednu z hlavních rolí ve svržení indonéského prezidenta Sukarna v roce 1965 během puče, který stál život milion lidí. „Na jednom ze svých prvních vystoupení v Austrálii popudil obchodní kruhy v zemi, aby povstaly proti vládě,“ vzpomíná jeden z účastníků konference.

Dne 10. listopadu 1975 se Whitlamovi dostala do rukou zpráva určená šéfovi oddělení CIA pro východní Asii Theodorovi Shackleymu, který před dvěma lety pomohl zorganizovat puč proti Salvadorovi Allendeovi v Chile. Ve zprávě stálo, že premiér Whitlam představuje hrozbu pro národní bezpečnost své vlastní země.

Příští den měl Whitlam vystoupit před parlamentem a informovat ho o tajné přítomnosti CIA v zemi. K tomu ale nedošlo. Generální guvernér Kerr využil své dávno zapomenuté kompetence místokrále a odvolal demokraticky zvoleného premiéra.

„Whitlamův problém byl vyřešen a australská politika se nikdy nevzpamatovala a ani její opravdová nezávislost,“ uzavírá John Pilger, autor knihy Tajná země, ve které vyšetřuje příčiny puče proti australskému premiérovi.