Na Měsíci bylo objeveno dostatečné množství vody k jeho kolonizaci

DENVER | Vědci z Institutu kosmických výzkumů v Boulderu (stát Colorado, Spojené státy) zjistili, že voda se nachází po celém povrchu Měsíce a není omezena polárními oblastmi. Uvádí to NASA s odkazem na výzkum uveřejněný v Nature Geoscience, ze kterého cituje světová zpravodajská agentura Sputnik, jenže je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek Měsíce

K takovým závěrům došli vědci na základě analýzy dvou orbitálních sond. V NASA předpokládají, že tyto výsledky pomohou pochopit, jestli je možné používat vodu na Měsíci jako zdroj. Jestliže je snadno dostupná, mohou ji kolonizátoři brát jako pitnou a také z ní získávat kyslík.

„Ukázalo se, že není důležité, v jakou denní dobu a na jakou část Měsíce se díváme, stopy vody jsou všude, voda je spojena s povrchem družice Země a její přítomnost nezávisí na složení měsíční půdy,“ vysvětlil spoluautor výzkumu Joshua Bandfield.

Výsledky výzkumu vědců z Boulderu odporují dříve získaným údajům, že voda se nachází většinou v polárních zeměpisných šířkách Měsíce a její přítomnost slábne během měsíčního dne (29,5 dní Země), upřesnili v NASA.