Hon na čarodějnice: Poslanci budou debatovat o odvolání Okamury z postu místopředsedy Sněmovny

PRAHA | Sněmovna se v úterý odpoledne sejde na své další řádné letošní schůzi. Poslanci by měli debatovat například o návrhu ústavního zákona o referendu nebo o návrhu na zdanění náhrad církvím, píše ČTK, kterou cituje web ParlamentniListy.cz s tím, že by měli také opět vybírat předsedu sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů a mohli by se dostat k závěrečnému schvalování některých vládních předloh.

Předsednictvo Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR | reprofoto: žumpa jménem Česká televize

„Zatím není jisté, zda se poslanci budou zabývat návrhem na odvolání místopředsedy Sněmovny a předsedy hnutí SPD Tomia Okamury z jeho místopředsednické funkce,“ píše web, který připomíná, že důvodem pro návrh na odvolání Okamury z vedení Sněmovny jsou Okamurovy výroky na adresu koncentračního tábora v Letech na Písecku, což je jen hon na čarodějnice, jelikož podle historiků řekl Okamura pravdu, že to nebyl český koncentrák.

S návrhem na odvolání přišel místopředseda lidovců Jan Bartošek, ale stále není jisté, zda pro něj sežene dostatek podpisů. Potřebuje jich nejméně 80, a pokud je sežene, poslanci budou muset ještě hlasovat o zařazení tohoto bodu na program jednání.

Ministr zahraničí a místopředseda vládního hnutí ANO Martin Stropnický v neděli naznačil, že ANO bude prosazovat zařazení zvláštního bodu na program schůze tak, aby Okamura svoje výroky vysvětlil, k návrhu na odvolání se ale nepřidá. „Varianty jsou dvě: 80 podpisů na odvolání, nebo navrhnout debatu jako bod k jednání, aby se k tomu musel vyjádřit,“ uvedl Stropnický v České televizi s tím, že v druhém případě bude větší prostor pro debatu na dané téma. S tím nesouhlasí místopředseda Sněmovny a šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. V pořadu Otázky Václava Moravce šéfovi české diplomacie oponovat tím, že v obou případech Sněmovna povede rozpravu, takže se budou moct vyjádřit všichni.

loading...
Reklama:
loading...