Možný budoucí premiér Itálie: Euro bylo a je chybou

ŘÍM | Předseda italské Ligy severu Matteo Salvini prohlásil, že Evropa musí být budována kolem lidí, nikoliv byrokracie“ a dodal, že společná měna je špatná a musí konečně skončit. Dále také zdůraznil, že středopravá koalice po nedělních volbách má právo a povinnost vládnout Itálií, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik.

Matteo Salvini a Vladimir Vladimirovič Putin

„Liga zůstane přední středopravou silou. Nemůžeme ale ignorovat hlasy Hnutí pěti hvězd,“ zdůraznil Salvinina adresu další silné protibruselské strany Beppe Grilla. V italských volbách vede s 37 % hlasy středopravá koalice, kterou tvoří strana bývalého italského premiéra Berlusconiho Forza Italia, středopraví Bratři Itálie a My s Itálií.

Podle informací, které zveřejnilo Ministerstvo vnitra, středopravá koalice získala 134 křesel v senátu, Hnutí pěti hvězd 114 míst, zatímco PD a její levicoví spojenci obdrželi pouze 51 křesel. Žádná strana tak nezískala 158 míst pro senátní většinu.

Historické výsledky

Ilustrační snímek

Giancarlo Giorgetti, místopředseda Ligy severu, po ohlášení prvních výsledků novinářům sdělil, že jeho strana je se svým úspěchem spokojená a že se jedná o historický výsledek.

Nicméně po sečtení 90 % hlasů ani jedna strana nezískala parlamentní většinu, aby mohla sestavit vládu. Dosavadní vládnoucí Demokratická strana (PD) však musí překousnout hořkou prohru, neboť se jí nepodařilo získat ani 20 % hlasů, což nejspíše bude mít dopad na politickou kariéru jejího vůdce Mattea Renziho.

Reklama: