Kdo nás bude léčit? Venkovští lékaři mizí. A co dělá vláda? Nic…

Vláda toho dělá pramálo pro udržení dostupné zdravotní péče na venkově. Z malých obcí mezí nejen ordinace praktických lékařů, kdy dokonce i Česká lékařská komora varuje, že v brzké budoucnosti dojde k rozsáhlým výpadkům v primární péči o pacienta v důsledku stárnutí populace lékařů, ale dochází také k zániku lékáren.

Ivo Valenta

Ty jsou navíc často první „nárazníkovou zónou“ pro většinu pacientů a zajišťují také nezbytnou dostupnost léků např. pro starší pacienty nebo rodiny s malými dětmi. Pokládám za velmi nešťastné, že poslední vlády zcela v tomto ohledu zaspaly a místo podpory praktických lékařů a lékáren, jim pouze hází klacky pod novy v podobě elektronických receptů, EET, kontrolního hlášení DPH, apod.

Podle mnohých praktických lékařů zde chybí celá generace lékařů a jejich výpadek teď bude velmi těžce řešitelný. Vláda, ať už jakákoliv, by měla začít ihned dokonat, inspirovat se v zahraničí a ihned a promyšleně konat.

Další „vyhnívání“ tohoto problému a odkládání jeho řešení by mohlo být skutečným žonglováním se zdravým a životy všech občanů České republiky.

loading...
Reklama:
loading...