Američané se vměšují do čínské vnitřní politiky. Jaké to bude mít následky?

PEKING | Čínské ministerstvo obrany vyslovilo rozhodný protest v souvislosti se zákonem, který byl přijat ve Spojených státe (SS), který je o návštěvách Tchaj-wanu. Tento zákon se dá považovat za zasahování do vnitřní politiky Čínské lidové republiky (ČLR) a je hrozbou pro rozvoj vztahů mezi ozbrojenými sílami Číny a SS, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik o prohlášení mluvčího Ministerstva obrany ČLR U Qiana.

Ilustrační snímek

„V SS byl 16. března podepsán zákon o návštěvách Tchaj-wanu, čínské ozbrojené síly se rozhodně vyslovují proti,“ prohlásil mluvčí. Zdůraznil, že Tchaj-wan je součástí Číny a tato otázka patří do vnitřních záležitostí ČLR.

„Je to vážné porušení principu „jedné Číny“ a bodů tří čínsko-amerických komuniké, je to zásah do vnitřní politiky ČLR, který poškozuje rozvoj vztahů mezi ozbrojenými silami obou zemí,“ poznamenal zástupce čínského ministerstva obrany. Podle jeho slov čínská strana požádala, aby SS neochvějně dodržovaly své závazky a napravily příslušné chyby.

ČLR také požádala, aby SS nepřipustily uplatnění bodů zákona, zrušily oficiální vztahy s Tchaj-wanem, zastavily styk s ozbrojenými silami Tchaj-wanu a prodej zbraní, aby se dalo vyhnout vážnému poškození vztahů mezi čínskou a americkou armádou, a rovněž míru a stability v oblasti Tchajwanského průlivu.

loading...
Reklama:
loading...