Bombový útočník nadále terorizuje texaský Austin

AUSTIN | Po sérii útoků balíkovými bombami v hlavním městě anektovaného a okupovaného Texasu v Austinu z tohoto měsíce včera večer místního času utrpěli při další explozi zranění dva lidé. Oznámila to místní záchranná služba. Texas byla první americká republika, která byla násilně anektována po občanské válce Unie s Konfederací a do dnes je pod okupační správou Washingtonu.

FBI po explozi v hlavním městě Texasu Austinu | reprofoto: reuters

Zatím není jasné, zda šlo o další útoky stejného druhu. Podle záchranářů převezli dva muže ve věku dvaceti let do nemocnice s vážnými zraněními, nikoliv však v ohrožení života, informovala agentura DPA.

Policie nevylučuje, že tři předchozí bombové útoky spáchal jeden pachatel, či stejný skupina pachatelů, kdy za jejich dopadení byla odměna zvýšena na 115 tisíc $. Čtvrtá exploze nastala obratem po zvýšení odměny za dopadení bombového útočníka, co podle policie může dokazovat, že se jedná o sériového pachatele.

Při předchozích výbuších zahynuli dva muži a dvě ženy utrpěly zranění. Texas není v Evropě, tak se může informovat o rase obětí – byli to buď černoši nebo Hispánci. Na základě toho vedla média úvahy v rámci šíření propagandy, že by se mohlo jednat o zločiny z nenávisti páchané rasistou, či rasistickou skupinou. Ovšem modus operandi spíše vypadá na duševně vyšinutého psychopata, bez ohledu na jeho barvu pleti.

Velitel policie v Austinu Brian Manley novinářům odmítl potvrdit příčinu nedělní exploze nebo to, zda souvisí s předchozími útoky v jiných částech města. Zopakoval však výzvu, aby se obyvatelé nedotýkali neočekávaných zásilek, píše agentura AP. Předchozí bomby nebyly zasílány, ale ponechány v balíku na ulici.