Novinky.cz lžou, jako když Rudé právo tiskne

Musím se důrazně ohradit proti lživému nadpisu dnešního článku na webu novinky.cz, který tvrdí, že naše poslankyně Jana Levová prosazuje, že „Majetek politiků by měl zůstat tajný“. Není to samozřejmě pravda a oficiální stanovisko SPD je stále stejné – prosazujeme transparentní zveřejňování majetku politiků a například já sám každoročně v souladu se zákonem již od roku 2012 podávám do Parlamentu veřejné majetkové přiznání, aby každý občan v České republice věděl, že jsem se v politice nijak nezákonně neobohatil. A nemám s tím žádný problém stejně jako všichni ostatní poslanci SPD.

Tomio Okamura ve dvoraně Poslanecké sněmovny

Kolegyně Jana Levová sdělila na dnešním veřejném semináři ve Sněmovně, který se týkal novely zákona o střetu zájmů, svůj soukromý názor, který zněl doslova takto (cituji vyjádření Jany Levové):

„Co se týče mého výdělku, tak ten by samozřejmě měl být veřejný a občané mají plné právo ho znát. Kontrolní orgány státu musí mít přístup k informacím, s čím jsem do politiky vstupovala a s čím budu z politiky odcházet. Problém je ale v tom, že majetkové přiznání obsahuje kolonky, ve kterých politik uvádí, jaké má doma starožitnosti a v jaké hodnotě atd. Považuji to za velmi nebezpečné, protože to může přilákat do domu zloděje. Proto bych chtěla, aby takový registr majetku byl dostupný pro kontrolní orgány státu, jejichž je povinnost toto kontrolovat nebo pro občany, kteří se ztotožní. Takže kdyby můj dům navštívil zloděj, zúžil by se okruh podezřelých. Ono takový zloděj v domě může i fyzicky ublížit, když je např. vyrušen. Musí se opravdu napřed něco někomu stát? Musíme opravdu čekat, až nějaký zloděj někoho zraní? Byla bych ráda, kdybychom takovému činu předešli“.

Jana Levová tedy v rámci svého soukromého názoru v rámci diskuse na semináři nemluvila o utajení. Na tomto příkladu vidíte, jak dokáží novináři překroutit kontext.

Reklama: