Austrálie využívá protiruskou hysterii k vlastním ekonomickým zájmům. Uvalili další sankce na padesátku Rusů

CANBERRA | Už prohlášení australského ministerstva zahraniční je jako z komedie: „Austrálie uvalila sankce na 50 obyvatel Ruska a na 11 společností kvůli krizi na Ukrajině,“ informovala o prohlášení mluvčího ministerstva rozhlasová stanice Hlas Ruska. Austrálie trestá Rusy za nacisty v Kyjevě? Sankce jsou finančního rázu, tedy ukradení peněz z australských bank a zákaz vstupu do země.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Na černý seznam se mimo jiné dostala předsedkyně Rady federace (horní sněmovny parlamentu) Valentina Matvijenkovvá, předseda Státní dumy (dolní sněmovny parlamentu) Sergej Naryškin, místopředsedové vlády Dmitrij Rogozin a Dmitrij Kozak, poradce ruského prezidenta Sergej Glazjev.

Sankce se rovněž dotkly Banky Ruska, banky InvestKapitalBank, podniků Strojgazmontaž, Avia Grupp Nord, Černomorněftěgaz a řady dalších.

Australské úřady informovaly o svém plánu zavést sankce v březnu. Tehdy zakázala Austrálie po tom, co se Krym a Sevastopol připojily k Rusku, vstup do země 12 osobám.

Moskva slíbila Austrálii odpověď

Ombudsman ruského ministerstva zahraničí Konstantin Dolgov označil za kontraproduktivní sankce Austrálie proti řadě ruských občanů a společností.

Řekl: „Jakékoliv jednostranné sankce nepomáhají věci, ale je to poškození práv a zájmů ruských občanů.“ Diplomat rovněž zdůraznil: „Akce Austrálie nezůstanou bez příslušné adekvátní odpovědi za strany Ruské federace.“