Marine Le Pen: Evropská unie vede studenou válku proti Rusku

PAŘÍŽ | Předsedkyně francouzské strany Národní Fronta Marine Le Pen okomentovala situaci kolem otrávení bývalého ruského agenta Sergeje Skripalа během rozhovoru pro pořad rozhlasové stanice Franceinfo, informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, jenž je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Marine Le Pen a Vladimir Vladimirovič Putin | foto: Sputnik

„Myslím, že za tímto jednáním je něco víc — strategie vytváření stěny mezi Evropou a Ruskem. Na základě svých zkušeností z působení v evropském parlamentu, vím, že Evropská unie vede studenou válku proti Rusku,“ uvedla Marine Le Pen.

Svá slova zveřejnila poté, kdy zdroj sdělil Sputniku, že celá řada evropských zemí zvažuje vyhoštění ruských diplomatů nebo odvolání svých velvyslanců z Moskvy.

Asi 20 evropských zemí se chystá vypovědět ruské diplomaty údajně spojené s „moskevskými špiónskými sítěmi“. Toto rozhodnutí hodlají přijmout ze solidarity s Velkou Británií, která obvinila Moskvu z otravy bývalého důstojníka ruské rozvědky Sergeje Skripala a jeho dcery.

Oznámil to list The Times. Vypovězení začne pravděpodobně 26. března odvoláním velvyslance EU v Rusku Marcuse Ederera na čtyři týdny.

The Times upřesňuje, že akce se zúčastní Francie, Německo, Polsko, Irsko, Nizozemsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Bulharsko, Česko, Dánsko a až devět jiných zemí. Britská premiérka Theresa May dříve prohlásila, hodlá přesvědčit evropské země, aby poslaly do vlasti pracovníky ruských diplomatických misí. Předtím to udělal Londýn.

Reklama: