Teroristé ze Sýrie prchají přes Ukrajinu do Evropy

DAMAŠEK – MOSKVA | Teroristé, kteří se vracejí ze Sýrie a Iráku, aktivně využívají trasy do evropských zemí přes Ukrajinu, řekl ředitel úřadu Ministerstva zahraničí RF pro otázky nových výzev a hrozeb Ilja Rogačev, informuje o alarmující zprávě světová zpravodajská agentura Sputnik, jenž je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Jaké úkoly mají plnit tito američtí hrdlořezové v Evropě? Mu-Slimáčtí teroristé v Sýrii byli v žoldu Američanů.

Islámský stát

„Ze Sýrie a Iráku se mnozí pokoušejí dostat přes Turecko na Ukrajinu, protože Ukrajina má nyní bezvízový režim s Evropskou unií. Západní partneři si tak uvázali na krk další velký problém. Naši turečtí partneři podnikají určité kroky k tomu, aby zabránili tranzitu teroristů přes své území, nechytají ale zdaleka všechny. Bylo třeba Ukrajinu nějak odměnit za rusofobii, pootevřít pro ni tu „evropskou perspektivu“, a proto zavedli bezvízový režim. Opatřit si ukrajinský pas se dá poměrně snadno a teroristé se snaží dostat právě tam. Neustále mluvíme o tom, že politizace má mimořádně negativní vliv na spolupráci v oblasti bezpečnosti,“ řekl ruský diplomat.

Již dříve bylo oznámeno, že od začátku konfliktu v Sýrii se dostaly na její území přes čtyři tisíce občanů Ruska, aby bojovaly na straně teroristů.

Podle slov Rogačeva „hlavní problém s teroristy nespočívá v tom, že do tohoto regionu přijíždějí, jak tomu bylo před nějakou dobou, ale v tom, že odtamtud odjíždějí a stovky a tisíce se jich rozjíždí po celém světě“. Větší část teroristů se přitom nevrací do zemí, odkud přijeli, protože chápou, že právní orgány mohou mít informaci o jejich pohybu a mohou patřičným způsobem reagovat. „Problém navrátilců se nyní stal problémem třetích zemí. Klíčovou úlohu právě v aspektu zajištění protiteroristické bezpečnosti může sehrát mezinárodní společenství,“ zdůraznil představitel ruského ministerstva zahraničí.