Srbsko poslalo Brity do háje, když ti naléhali na vyhoštění ruských diplomatů

BĚLEHRAD | Spojené království požádalo Srbsko, aby projevilo solidaritu vůči svým evropským sousedům a vyhostilo ruského diplomata ze země, kvůli případu Skripala. Srbové jim odmítli vyhovět. O nehorázném nátlaku britské diplomacie informuje světová zpravodajská agentura Sputnik, jenž je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

rusko-srbské spojenectví je základ evropského panslavismu | foto: sputnik

Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić řekl televizi Pink TV, že Británie požadovala, aby Srbsko vyhostilo ruského diplomatického pracovníka v rámci koordinovaných opatření proti Moskvě, kvůli otravě bývalého ruského špióna Sergeje Skripala a jeho dcery Julie.

„Srbsko nevyhostí ruského diplomata. Chceme dobré vztahy s Ruskem. Je pravda, že Spojené království nás požádalo, abychom se postavili proti Rusku a vyhnali ruského diplomata kvůli událostem v Kosovu, které se uskutečnily minulý týden. Zajímá je pouze tohle. Nezajímají je jiné věci. My bychom se ale měli starat o naše zájmy a je zcela jisté, že Srbsko nevyhostí ruské diplomaty,“ zdůraznil Dačić.

Ministr zahraničí zdůraznil skutečnost, že Londýn prosazoval své vlastní zájmy, zatímco kosovské bezpečnostní síly zaútočily na budovu v centru kosovské Mitrovice a narušily tak setkání o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. Policie Kosova zadržela vedoucího srbského Úřadu pro Kosovo a Metochiju Marka Djuriće a později ho deportovala do Srbska. Incident vedl k nepokojům ze strany místních Srbů ve městě, přičemž 32 lidí utrpělo zranění poté, co policie nasadila slzný plyn a použila proti demonstrantům granáty.

Minulý týden srbský prezident Aleksandar Vučić telefonoval se svým ruským protějškem Vladimírem Putinem a ujistil ho, že se Bělehrad nebude připojovat k ostatním evropským zemím a nevyhostí ruské diplomatické pracovníky.

Více než 25 zemí, včetně několika členských států EU, SS, Kanady, Austrálie a Norska, vyhostilo více než 150 ruských diplomatů s tím, že je označila za nežádoucí osoby. Takto země vyjadřují solidaritu Spojenému království za údajné zapojení Moskvy do otravy Skripalových.

Reklama: