Kolik toho ještě voliči Babišovi a Zemanovi dovolí?

Je dobré si připomenout, že přestože už uplynulo 167 dní od voleb a 72 dní od demise Babišovy vlády, jsme de facto stále ve fázi prvního pokusu o sestavení vlády. Žádný další ústavou předepsaný krok, totiž jmenování premiéra pro druhý pokus, prezident Zeman za 80 dní, jež uplynuly od nezískání důvěry Babišovy vlády ve sněmovně, neučinil.

Petr Štěpánek | foto: Ivana Haslingerová

Zemanův nadstandardně „kreativní“ přístup k výkladu ústavy umožňuje trestně stíhanému agentovi StB s nekonečným střetem zájmů vládnout, aniž by ho k tomu cokoli opravňovalo. Jak dlouho ještě si tuhle Zemanovu a Babišovu mocenskou svévoli nechá veřejnost líbit?

Kdyby na Pražském hradě seděl normální prezident a ne mstivý, poťouchlý svéhlavec, již dávno by svolal kulatý stůl předsedů parlamentních stran. Zcela nepochybně by se tam dozvěděl to, co už dávno ví každý občan téhle země, jenž má v hlavě mozek, totiž že jedinou překážkou k sestavení funkční vlády, ať už středopravé či středolevé, je osoba Andreje Babiše, respektive jeho trestní stíhání a olbřímí střet zájmů.

Normální prezident by z toho vyvodil, že do premiérského křesla nemá umanutě tlačit agenta StB, nýbrž má vítězné ANO vyzvat, aby mu ve druhém pokusu o sestavení vlády navrhlo na funkci premiéra jinou osobu a tuhle osobu by řádně, tak jak to předepisuje Ústava, jmenoval předsedou (předsedkyní) vlády. A pokud by se to hnutí ANO nelíbilo, od toho je prezident prezidentem, aby si tenhle ústupek vynutil. Takhle jednoduché to je.